REKORDOWE EHF EURO 2016 ZA NAMI!

2 lutego 2016

213 tys. kibiców w TAURON Arenie Kraków, 41 tys. osób w krakowskiej Strefie Kibica na Małym Rynku, wyjątkowa atmosfera podczas 19 spotkań najlepszych piłkarzy ręcznych w Europie – za nami rekordowe Mistrzostwa EHF EURO 2016. We wtorek (2 lutego) władze miasta podsumowały zakończoną w niedzielę imprezę.

– To pierwsze podsumowanie historycznych dla Krakowa Mistrzostw Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn. W naszej hali mecze na żywo obejrzało blisko 213 tysięcy osób, a ponad 400 tysięcy łącznie we wszystkich halach miast gospodarzy – mówiła podczas wtorkowej konferencji prasowej Katarzyna Król, Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Edukacji i Sportu.

Katarzyna Król podziękowała także wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie mistrzostw. – Jesteśmy niezwykle zadowoleni z przebiegu i organizacji imprezy. Nie byłoby to możliwe bez doskonałej współpracy ze Związkiem Piłki Ręcznej w Polsce i Europejską Federacją Piłki Ręcznej, a także wszystkimi służbami miejskimi, Zarządem Infrastruktury Sportowej i Agencją Rozwoju Miasta w Krakowie. Do tej pory uczestnicy mistrzostw nie spotkali się z tak profesjonalną organizacją, gościnnością i niesamowitą atmosferą – dodała.

Ultranowoczesna arena

– Mistrzostwa pokazały, że TAURON Arena Kraków to światowej klasy obiekt, który był idealnie przygotowany do takiego wydarzenia. Wszystkie światowe media podkreślały, że nie tylko atmosfera była wspaniała ale też, że ultranowoczesna hala spełniła oczekiwania zarówno kibiców jak i zawodników i organizatorów. Całe mistrzostwa były doskonałą okazją do promocji miasta i TAURON Areny Kraków – powiedziała Małgorzata Marcińska, Prezes Agencji Rozwoju Miasta S.A. Dodała również, że rekordowa frekwencja podczas EHF EURO 2016 przyczyniła się do tego, że TAURON Arena Kraków może się już pochwalić przekroczeniem liczby miliona osób, które wzięły udział w wydarzeniach organizowanych w obiekcie od czasu jego otwarcia w maju 2014 r.

Z kolei Krzysztof Kowal, Dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej przekonywał, że mistrzostwa to najlepsza, pełna rekordów impreza, jaka zdarzyła się w Krakowie w ostatnich latach. – Strefa Kibica na Małym Rynku okazała się strzałem w dziesiątkę, była cały czas pełna, a bogaty program animacyjny zachęcał kolejnych kibiców do przyjścia. Strefie odwiedzili m.in. Rafał Sonik, Marcin Daniec, krakowskie teatry i artyści. Przez całe mistrzostwa na Mały Rynek przyszło ponad 41 tys. kibiców – dodał.

Nowy rekord

Mistrzostwa Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn EHF EURO 2016 zostały zorganizowane w czterech polskich miastach: Krakowie, Wrocławiu, Katowicach i Gdańsku, przez Europejską Federację Piłki Ręcznej oraz Związek Piłki Ręcznej w Polsce. Mistrzostwo zdobyła reprezentacja Niemiec, drugie miejsce zajęła Hiszpania, a trzecie Chorwacja. Polska zakończyła rywalizację na siódmym miejscu.

We wszystkich miastach mecze obejrzało ponad 400 tys. osób w halach i 100 tys. w strefach kibica.  To nowy rekord jeśli chodzi o ilość kibiców w arenach – poprzedni należał do Duńczyków i był aż o 84 tys. osób gorszy. W trakcie całego turnieju Polskę odwiedziło ponad 40 tys. kibiców z zagranicy. Najliczniejsze grupy stanowili Niemcy, Duńczycy, Szwedzi, Węgrzy, Norwegowie oraz Chorwaci.

Najwyższa frekwencja była w Krakowie. W TAURON Arenie Kraków rozegrane zostały mecze fazy wstępnej, głównej i finałowej mistrzostw. Odbyło się tutaj 19 meczów (podczas 9 dni meczowych), obejrzało je w sumie blisko 213 tys. kibiców (średnio 12 tys. osób podczas każdego meczu).