ROK PEŁEN GWIAZD W TAURON ARENIE KRAKÓW

13 grudnia 2018

Koncerty zespołu Metallica oraz Paula McCartneya zasłużyły na miano najważniejszych wydarzeń muzycznych tego roku w naszym kraju!

Gdyby kilka lat temu spytać krakowian, co sądzą o pomyśle zorganizowania w naszym mieście koncertów takich zespołów i artystów jak: Metallica, Iron Maiden, Depeche Mode, Roger Waters, Lenny Kravitz czy Paul McCartney, powiedzieli by „byłoby super, ale to niemożliwe”. Dziś odpowiedź na to pytanie jest zupełnie inna! Przecież oni już tu byli – w TAURON Arenie Kraków!

– Mamy z czego być dumni – mówi Małgorzata Marcińska, prezes Zarządu Agencji Rozwoju Miasta S.A. zarządzającej areną. W 2018 roku TAURON Arena Kraków po raz kolejny udowodniła, że bycie największą halą widowiskowo-sportową w kraju to wyzwanie, z którym doskonale sobie radzi. Liczba wydarzeń, nazwy zespołów, które przyjechały do Krakowa i ranga wydarzeń sportowych, które tu się odbyły mówią same za siebie.

– W mijającym roku w TAURON Arenie Kraków odbyło się 165 wydarzeń, gościliśmy blisko 630 tys. osób Od otwarcia areny w 2014 roku odbyło się w niej już ponad 600 wydarzeń, w których wzięły udział 3 mln. osób – podsumowuje Małgorzata Marcińska.

FINANSE NA PLUS

Liczba imprez i gości przekłada się na wyniki finansowe Agencji Rozwoju Miasta S.A. zarządzającej TAURON Areną Kraków. – W 2018 roku spółka po raz kolejny zrealizuje plan dotyczący ilości zorganizowanych w arenie wydarzeń i osiągnie bardzo dobry wynik finansowy – mówi Jacek Gryzło, Wiceprezes Zarządu ARM S.A.

Spółka osiągnie przychody o 250 tys. wyższe od planowanych (wyniosą 17,8 mln zł), z kolei koszty jej funkcjonowania będą niższe o 1,1 mln zł od planowanych (wyniosą 16,5 mln zł). Oznacza to, że po raz kolejny uda się pokryć koszty eksploatacji TAURON Areny Kraków z przychodów uzyskiwanych przez spółkę.

– Równie istotny jest zysk operacyjny EBITDA, czyli wynik przed potrąceniem odsetek od kredytów, podatków i amortyzacji – dodaje Jacek Gryzło. – Planujemy, że wyniesie on 1,7 mln zł – o 1,4 mln zł więcej niż planowaliśmy.

ARENA WYPEŁNIONA PO BRZEGI

Do najbardziej spektakularnych wydarzeń 2018 roku należał kwietniowy koncert zespołu Metallica, który obejrzało blisko 20 tys. osób. Imponująca scenografia i scena ustawiona na samym środku areny na długo zapadły w pamięci fanów. Koncert podobał im się tak bardzo, że przyznali mu tytuł najlepszego wydarzenia roku 2018 w plebiscycie Ticket of the Year organizowanym przez Ticketmaster. W pierwszej piątce tego plebiscytu znalazł się także koncert zespołu Iron Maiden, który odbył się w arenie w lipcu.

Równie imponującą widownię miał grudniowy koncert Paula McCartneya, który przez wielu dziennikarzy określony został muzycznym wydarzeniem roku w naszym kraju. Trzygodzinny występ legendarnego członka zespołu The Beatles wzbudził także zachwyt fanów, którzy w mediach społecznościowych pisali o „niesamowitym koncercie”, „pięknej podróży” i „epickim zakończeniu najlepszego koncertowego roku”.

Po raz pierwszy arenę po brzegi wypełnił także koncert polskiego artysty, czyli Dawida Podsiadło, który przyjechał do Krakowa w ramach trasy „Małomiasteczkowy”. Na jego koncercie bawiło się ponad 17 tys. osób. Podobnie jak na koncertach zespołu Pearl JamRogera Watersa.

GWIAZDA ZA GWIAZDĄ

Na liście międzynarodowych gwiazd, które wystąpiły w TAURON Arenie Kraków w 2018 roku znalazły się także takie zespoły jak: Depeche Mode, Deep Purple, Thirty Seconds to Mars, TOTO, The Kelly Family, Nightwish, oraz artyści: Ozzy Osbourne, Lenny Kravitz, Jack White, Jessie Ware, David Guetta, André Rieu, 2Cellos i Havasi.

Z kolei na liście polskich artystów znaleźli się: Taconafide, czyli duet Taco Hemingway i Quebonafide, Sylwia Grzeszczak, Beata i Bajm, Cugowscy, Golec uOrkiestra, Margaret, Afromental i Kamil Bednarek.

Muzyczny rok 2018 w TAURON Arenie Kraków zamkną koncerty zespołu A Perfect Circle oraz Josha Grobana.

MISTRZ JEST TYLKO JEDEN

„Taddy! Taddy! Taddy!” skandowało 13 tys. kibiców zgromadzonych w TAURON Arenie Kraków podczas grudniowych Mistrzostw Świata SuperEnduro. I nic dziwnego – Tadeusz „Taddy” Błażusiak po raz kolejny udowodnił, że mistrz jest tylko jeden wygrywając inauguracyjną rundę mistrzostw w Krakowie już po raz trzeci! Jak podali organizatorzy w tym roku pobito dwa rekordy! Oprócz frekwencji także rekord ilości uczestników – w mistrzostwach wzięło udział 90 topowych zawodników z 25 krajów!

Na miłośników motoryzacji czekały jeszcze inne wydarzenia. W marcu mogli kibicować zawodnikom Mistrzostw Świata we Freestyle Motocrossie Diverse Night of the Jumps, a we wrześniu podziwiać wyścigi oraz oglądać wystawę samochodów podczas show Verva Street Racing.

Fani klasycznej motoryzacji regularnie pojawiali się przed areną by brać udział w spotkaniach Krakowskich Klasyków Nocą. Z kolei dla miłośników pojazdów komunikacji miejskiej w październiku zorganizowano Wielką Paradę Autobusów, której trasa kończyła się na płycie Areny Głównej.

PRELUDIUM DO MISTRZOSTW

TAURON Arena Kraków w 2018 roku była szczęśliwa dla polskich siatkarzy. Sierpniowy Memoriał Huberta Jerzego Wagnera miał być dla nich egzaminem przed Mistrzostwami Świata. Zdali go na szóstkę nie tylko wygrywając memoriał i pokonując Kanadę, Francję, Rosję, ale także zdobywając miesiąc później Mistrzostwo Świata!

Na wysokości zadania po raz kolejny stanęli kibice. Krakowska arena słynie z niesamowitej atmosfery, którą tworzą miłośnicy sportu, a zwłaszcza siatkówki. Potwierdzają to wypowiedzi zawodników biorących udział w memoriale. Jay Blankenau, reprezentant Kanady, w wypowiedzi dla portal czassiatkówki.pl powiedział m.in. „To niesamowite, jak polscy kibice wspierali nas podczas meczów, atmosfera była świetna”.

SHOW DLA MAŁYCH I DUŻYCH

Niezapomnianych wrażeń, szczególnie najmłodszym gościom, dostarczyły show: „Masza i Niedźwiedź na lodzie”, „Wspaniały świt Disney on Ice” oraz zapierające dech w piersiach akrobacje artystów Cirque du Soleil, którzy przyjechali do Krakowa ze spektaklem „Ovo”.

Po raz kolejny TAURON Arena Kraków gościła Festiwal Muzyki Filmowej, podczas którego można było obejrzeć „Piękną i Bestię” oraz „Casino Royale” z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych na żywo oraz posłuchać muzyki skomponowanej do gier komputerowych. W kalendarzu areny znalazł się również 2. Koncert Muzyki Filmowej i pokaz filmu „Gwiezdne Wojny – Nową Nadzieję” z muzyką na żywo.

WSPÓLNE ŚWIĘTOWANIE

W czerwcu wspólnie z mieszkańcami świętowaliśmy 4. Urodziny TAURON Areny Kraków i Dzień Dziecka z RadwanSport. W trakcie pikniku „100 sposobów na zabawę” na płycie areny i na zewnątrz hali przygotowane zostały różnego rodzaju stacje, na których dzieci i ich opiekunowie mogli zmierzyć się z wyzwaniami sportowymi i nie tylko… W programie wydarzenia były także konkursy: taneczny „Street Dance Kids” i dla młodych zespołów „Kids Rock Fest”.

Jesienią z myślą o krakowianach, szczególnie o dzieciach i młodzieży, zorganizowana została Wielka Lekcja Ekologii, której celem było kompleksowe zaprezentowanie proekologicznych działań realizowanych na rzecz mieszkańców Krakowa przez Gminę Miejską Kraków i miejskie spółki komunalne.

KONFERENCJE I KONGRESY

Ważną pozycję na liście wydarzeń w TAURON Arenie Kraków zajmują konferencje, kongresy, targi i eventy branżowe. Do największych w mijającym roku należał kongres Lyconet Elite Seminar w Arenie Głównej, w którym udział wzięło ponad 40 tys. osób. Dwukrotnie gościliśmy w arenie Targi Pracy i Przedsiębiorczości.

Z kolei w Małej Hali odbyły się konferencje i imprezy takich firm jak: Shell, Motorola, Coca Cola czy Diagnostyka. Tu także zorganizowano egzaminy prokuratorskie i radcowskie oraz targi Trends4Kids.

Spotkania biznesowe, szkolenia, spotkania autorskie, projekcje filmów i spotkania religijne odbywały się także w salach konferencyjnych. Na liście imprez znalazły się m.in. konferencja Bitspiration 2018, Forum Druku 3D, I Kongres Podologiczny w Małopolsce, konferencja Studio Dobrych Rozwiązań, targi Expozycja: Fotografia i Film oraz spotkanie branżowe MP Destination Day.

NA ROLKI ZIMĄ

Zapasy, futsal, piłka siatkowa, joga, tenis stołowy, brydż, bieganie, sporty walki – w TAURON Arenie Kraków organizowane są wydarzenia w najróżniejszych dyscyplinach sportowych. W tym roku na liście znalazły się m.in. 5. PZU Cracovia Półmaraton Królewski, Wieczór Walk SWD, Memoriał Władysława Bajorka w Zapasach, IV Mistrzostwa Krakowa Seniorów 60+ i III Międzynarodowy Turniej Smoka Wawelskiego w Piłce Siatkowej.

Ciekawa oferta została przygotowana także dla amatorów sportów miejskich – jazdy na rolkach, deskorolce, hulajnodze i bmx. Mogą oni korzystać z Kraków Street Parku, który powstał na parkingu podziemnym TAURON Areny Kraków. Program pilotażowy realizowany będzie do końca grudnia, jeśli odniesie sukces możliwe, że będzie także kontynuowany w przyszłym roku.