RUSZYŁA AKADEMIA MŁODEGO KRAKOWIANINA

30 września 2016

Ścieżka edukacji ekologicznej, „Mały krakowianin na straży”, zwiedzanie TAURON Areny Kraków i Centrum Sterowania Ruchem ZIKiT, stadionu miejskiego im. Henryka Reymana i Centrum Kongresowego ICE Kraków, „Akademia Kropelki”, „Przygody z ciepłem” – to tylko niewielka część zajęć dla dzieci przygotowanych przez Urząd Miasta Krakowa oraz miejskie spółki i jednostki w ramach projektu Akademia Młodego Krakowianina.

Akademia Młodego Krakowianina to projekt pilotażowy, skierowany do uczniów szkół podstawowych (klasy I-III). W tym roku weźmie w nim udział 20 szkół rozmieszczonych w czterech dawnych dzielnicach Krakowa: Śródmieściu, Krowodrzy, Podgórzu i Nowej Hucie. Projekt będzie trwał do 31 maja 2017 r.

Kraków – nowoczesna metropolia

Celem Akademii jest edukowanie dzieci i młodzieży szkolnej w zakresie ekologii, bezpieczeństwa, a także tematyce związanej z funkcjonowaniem miasta jako nowoczesnej metropolii. Projekt, oprócz kształtowania wśród najmłodszych postaw prospołecznych i proekologicznych, umożliwia realizację zainteresowań kulturalnych i sportowych.

– Chcemy zwrócić uwagę na sprawy, nad którymi na co dzień nie zastanawiamy się, a przyjmujemy je jako oczywiste. Pokazać, w jaki sposób krakowska kranówka jest drugą pod względem jakości wodą na świecie, jak to się dzieje, że pasażerowie tak dobrze oceniają komunikację miejską, co się dzieje z produkowanymi przez każdego z nas odpadami – mówi Andrzej Kulig, Zastępca Prezydenta Krakowa. – Startujemy z pilotażem, ale w przyszłości chcemy projekt kontynuować i poszerzać go na kolejne grupy młodych krakowian – dodaje.

Poznaj TAURON Arenę Kraków

W ramach projektu, w który zaangażowała się również Agencja Rozwoju Miasta S.A. wspólnie z Zarządem Infrastruktury Sportowej i Transportu, 90 uczniów będzie mogło spędzić wyjątkowy dzień w TAURON Arenie Kraków oraz w Centrum Sterowania Ruchem ZIKiT.

Najpierw uczniowie zwiedzą największą i najnowocześniejszą halę widowiskowo-sportową w Polsce; tutaj spotkają się także z kontrolerem biletów oraz osobą, która opowie o tym jakimi innymi środkami komunikacji niż samochód można dotrzeć do TAURON Areny Kraków. Ostatnim punktem będzie wizyta w Centrum Sterowania Ruchem ZIKiT, gdzie będzie można zobaczyć miejsce, z którego m.in. steruje się ruchem osób zmierzających na wydarzenia organizowane w TAURON Arenie Kraków.

Warto wiedzieć

Akademia Młodego Krakowianina oparta jest na istniejących już działaniach Urzędu Miasta Krakowa, spółek i jednostek miejskich skierowanych do najmłodszych mieszkańców Krakowa. Do projektu włączyli się: Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne, Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu, Straż Miejska, Zarząd Zieleni Miejskiej, Agencję Rozwoju Miasta S.A. zarządzająca TAURON Areną Kraków; Krakowskie Biuro Festiwalowe, Zarząd Infrastruktury Sportowej, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

Szczegóły programu są dostępne na stronie: www.krakow.pl/akademia.