ŚWIATOWY DZIEŃ NZJ

18 maja 2017

TAURON Arena Kraków zaświeci się na fioletowo

19 maja (piątek) obchodzony jest Światowy Dzień Nieswoistych Zapaleń Jelita (World IBD Day). Wśród wielu obiektów, które w tym dniu zaświecą się na fioletowo będzie TAURON Arena Kraków. W ten sposób włączamy się w akcję organizowaną przez Polskie Towarzystwo Wspierania Osób z NZJ „J-elita”.

W Krakowie na fioletowo oprócz TAURON Areny Kraków zaświeci się również Kładka Bernatka, i Dworek Białoprądnicki, a w innych miastach m.in. rzeszowski ratusz, pomnik Neptuna w Gdańsku, Hotel Radisson Blu w Szczecinie oraz Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku. Fiolet to międzynarodowy kolor NZJ. W zeszłym roku w tej barwie zostały podświetlone obiekty na całym świecie, m.in.: Pałac Kultury w Warszawie, Wodospad Niagara, rzymskie Koloseum i pomnik Syrenki w Kopenhadze.

W Polsce może być nawet 100 tys. osób cierpiących na NZJ: wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG) i ch. L-C. Na całym świecie jest 5 mln chorych. W Światowy Dzień NZJ (World IBD Day) zaangażowało się 45 organizacji pacjentów z pięciu kontynentów. Święto zostało ustanowione w 2010 roku przez międzynarodową organizację European Federation of Crohn’s & Ulcerative Colitis Associations (EFCCA), do której należy „J-elita”.

Program obchodów Światowego Dnia Nieswoistych Zapaleń Jelita w Krakowie jest dostępny na stronie: http://j-elita.org.pl/.