ŚWIĘTO PATRONA KRAKOWA – ŚWIĘTEGO JÓZEFA

19 marca 2018

TAURON ARENA KRAKÓW ZAŚWIECI SIĘ NA BIAŁO-NIEBIESKO

W poniedziałek, 19 marca, imieniny obchodzi Józef – patron miasta Krakowa. Z tej okazji odbędzie się szereg wydarzeń: władze miasta wraz z uczniami krakowskich szkół im. Józefa Dietla złożą kwiaty pod pomnikiem swojego patrona na placu Wszystkich Świętych, w Bazylice Mariackiej zostanie odprawiona uroczysta msza w intencji mieszkańców Krakowa oraz zostaną wręczone Medale Św. Józefa.

Miejskie tramwaje i autobusy wyjechały na ulice udekorowane biało-niebieskimi chorągiewkami. TAURON Arena Kraków oraz Kładka Bernatka i estakada tramwajowa Lipska-Wielicka będą po zmroku podświetlone w biało-niebieskich barwach. Biało-niebieskie flagi pojawiły się w Krakowie na budynkach urzędu miasta oraz miejskich jednostek organizacyjnych.

Uroczystości rozpoczną się o godz. 12:00 od złożenia kwiatów pod pomnikiem Józefa Dietla przy magistracie. Wezmą w nim udział: prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider oraz dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 11 im. Józefa Dietla, młodzież z Gimnazjum nr 39 im. Józefa Dietla oraz studenci Małopolskiej Szkoły Wyższej im. Józefa Dietla.

O godz. 12:20 w sali konferencyjnej Małopolskiego Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców Budowlanych na placu Wolnica 7 wręczone zostaną Medale Św. Józefa. Medale przyznawane są przez Małopolski Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców Budowlanych oraz Małopolską Izbę Budowlanych. W tym roku otrzymają je: marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa za zbudowanie europejskiego regionu przedsiębiorczości oraz mistrz kominiarski Henryk Kawalec za wieloletnią pracę na rzecz rozwoju samorządów gospodarczych rzemiosła.

Z kolei o godz. 18:30 w Bazylice Mariackiej zostanie odprawiona msza w intencji Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa, celebrowana przez Metropolitę Krakowskiego arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, z udziałem władz miasta i radnych, przedstawicieli Bractwa Kurkowego i mieszkańców Krakowa.

W tym roku, 23 marca, miną 303 lata od daty zatwierdzenia przez papieża Klemensa XI dekretu Kongregacji Obrzędów w sprawie zawierzenia Krakowa św. Józefowi. Rok wcześniej, czyli w 1714 roku krakowscy radni wybrali na głównego patrona Krakowa świętego Józefa, wierząc, iż pomoże miastu podnieść się z upadku. A był to czas wyjątkowo trudny w historii naszego miasta. Kraków był zniszczony po najazdach obcych wojsk, a także wyludniony z powodu epidemii. Obraz, przed którym Rada Miasta zawierzyła Kraków świętemu Józefowi, odbierał niegdyś kult wiernych w nieistniejącym już dziś kościele karmelitów bosych pw. św. Michała i św. Józefa przy ul. Poselskiej. Obecnie obraz znajduje się w kościele karmelitów bosych przy ul. Rakowickiej 18 (w bocznym ołtarzu po lewej stronie).

Józef Dietl, imiennik świętego, urodził się 28 stycznia 1804 roku w Podbużu koło Sambora. Był lekarzem, profesorem i rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego, a w latach 1866–1872 prezydentem Krakowa.

Dodatkowe informacje: www.krakow.pl.