Święto Solidarności w Krakowie

30 sierpnia 2022

W środę, 31 sierpnia, mija 42. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania Solidarności. Wieczorem TAURON Arena Kraków zaświeci się na biało-czerwono.

Kraków udekorowany zostanie flagami państwowymi. Flagi państwowe i Unii Europejskiej pojawią się na budynkach Urzędu Miasta Krakowa i miejskich jednostek organizacyjnych. Biało-czerwone będą maszty przed magistratem na placu Wszystkich Świętych.

Podczas uroczystości odbywających się pod krzyżem Katyńskim będą stojaki udekorowane biało-czerwonymi flagami oraz flagami w barwach miasta (biało-niebieskimi) i Solidarności.

TAURON Arena Kraków, kładka o. Bernatka oraz wieża telewizyjna firmy Emitel na Krzemionkach wieczorem zostaną podświetlone w barwach biało-czerwonych.

Dzień Solidarności i Wolności – polskie święto państwowe, obchodzone co roku 31 sierpnia w rocznicę porozumień sierpniowych, ustanowione w celu upamiętnienia historycznego zrywu Polaków do wolności i niepodległości z 1980 r., który zapoczątkował proces upadku komunizmu i wyzwolenia narodów Europy Środkowej i Wschodniej.

Święto zostało ustanowione uchwałą Sejmu RP w 2005 r. na pamiątkę podpisania Porozumień Sierpniowych w 1980 r. między przedstawicielami robotniczych komitetów strajkowych a władzami komunistycznymi. Tego dnia porozumienia podpisano w Gdańsku (dzień wcześniej w Szczecinie).

www.krakow.pl