TAURON Arena Kraków na pomarańczowo

23 listopada 2019

25 listopada i 10 grudnia wieczorem TAURON Arena Kraków, a także kładka o. Bernatka oraz estakada Lipska-Wielicka zaświecą się na pomarańczowo. Wszystko za sprawą akcji Orange Day. To międzynarodowa kampania, która ma nam uświadomić skalę problemu, jakim jest przemoc wobec kobiet i dziewcząt. Kolorem kampanii jest pomarańczowy, a akcja potrwa od 25 listopada do 10 grudnia.

Kampania ORANGE DAY ma na celu uwrażliwienie opinii publicznej na kwestię przemocy i dyskryminacji, której doświadczają kobiety i dziewczęta na całym świecie, a szczególnie w krajach, w których toczą się konflikty zbrojne.

Czas trwania akcji jest nieprzypadkowy – 10 grudnia 1948 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło tekst Deklaracji Praw Człowieka, a kilka lat później ogłosiło ten dzień Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka. Natomiast 25 listopada to hołd złożony trzem aktywistkom politycznym z Dominikany – siostrom Mirabal, które zostały zamordowane z rozkazu dyktatora R. Trujillo.

Na wniosek organizacji kobiecych z Ameryki Łacińskiej i Wysp Karaibskich Zgromadzenie Ogólne ONZ uchwaliło w 1999 roku dzień 25 listopada Międzynarodowym Dniem Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet. Tak została zapoczątkowana przez ONZ kampania ORANGE DAY, przy poparciu Międzynarodowej Organizacji Soroptimist International, która jest jedną z najstarszych organizacji kobiet i dla kobiet na świecie. Międzynarodowa Organizacja Soroptimist International ma status konsultanta przy ONZ i Radzie Europy.

Dodatkowe informacje o wydarzeniu są dostępne na stronie www.krakow.pl.