TAURON ARENA KRAKÓW W NARODOWYCH BARWACH

25 marca 2018

W sobotę, 24 marca, w całym kraju obchodzony był Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Z tej okazji Kraków został udekorowany flagami państwowymi. Wieczorem TAURON Arena Kraków, Kładka o. Bernatka i estakada tramwajowa Lipska–Wielicka zaświeciły się na biało-czerwono.

20 marca br. prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Prace nad ustawą zostały zainicjowane w październiku 2017 roku podczas uroczystości z okazji 75. rocznicy powstania Rady Pomocy Żydom „Żegota” przy Delegaturze Rządu RP na Kraj.

Wybrana na dzień obchodów data 24 marca jest symboliczna. Tego dnia w 1944 roku dokonano egzekucji na rodzinie Ulmów. Niemiecka żandarmeria zamordowała wówczas Józefa Ulmę, jego ciężarną żonę Wiktorię i sześcioro ich małoletnich dzieci oraz ośmioro ukrywanych przez nich Żydów: Gołdę Grünfeld, Leę Didner z córeczką oraz Saula Goldmana i jego czterech synów.

Przypomnienie bohaterstwa rodziny Ulmów i otwarcie Muzeum w Markowej w 2016 r. było wydarzeniem przełomowym w dziele przywracania pamięci o bohaterskich rodakach, którzy nieśli pomoc żydowskim współobywatelom.