TAURON ARENA KRAKÓW ZAŚWIECI SIĘ NA FIOLETOWO

15 listopada 2018

17 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wcześniaka. Tego dnia, w geście solidarności zarówno z wcześniakami i ich rodzicami w Polsce, jak i na całym świecie, w wielu krajach kluczowe i najbardziej charakterystyczne budynki zostaną podświetlone na fioletowo. Kraków również włączy się w akcję przez podświetlenie na kolor fioletowy TAURON Areny Kraków, kładki o. Bernatka oraz estakady tramwajowej Lipska–Wielicka.

Fioletową iluminację TAURON Areny Kraków mieszkańcy Krakowa i goście będą mogli zobaczyć w sobotę, 17 listopada, od godz. 20:50 do 21:50.

Światowy Dzień Wcześniaka to ważny dzień dla lekarzy neonatologów, pielęgniarek neonatologicznych, ale przede wszystkich dla dzieci urodzonych przed planowanym terminem i ich rodziców. Wiedza na temat wcześniactwa jest bardzo mała. Osoby, które nigdy nie zetknęły się z tak maleńkim dzieckiem nie zdają sobie sprawy z powikłań zdrowotnych z jakimi muszą się zmagać już w pierwszych dniach życia. Światowy Dzień Wcześniaka to doskonała okazja, aby podnosić świadomość społeczną na ten temat.

Wcześniak to dziecko urodzone między 22. a 37. tygodniem ciąży. Co dziesiąte dziecko na świecie jest wcześniakiem, W Polsce rodzi się co roku 26 000 wcześniaków. Niektóre ważą mniej niż 1500 gramów i mieszczą się na dłoni dorosłego człowieka. Medycyna daje wiele możliwości na uratowanie im życia, a potem ogromna rola rodziców, aby dziecko prawidłowo się rozwijało i rosło. Przedwczesny poród może mieć wpływ na przyszły rozwój dziecka. Stanowi również bezpośrednie zagrożenie zdrowia i życia. Dlatego środowisko neonatologiczne i organizacje działające na rzecz wcześniaków walczą o kompleksową opiekę dla nich i rozszerzenie programu profilaktyki zakażeń wirusem RS, który dla tej grupy dzieci może być śmiertelnie groźny.

W sobotę, każdy z nas może wyrazić solidarność z wcześniakami zakładając tego dnia coś fioletowego.

Dodatkowe informacje o obchodach Międzynarodowego Dnia Wcześniaka w Krakowie są dostępne na stronie www.krakow.pl oraz na http://pl-pl.facebook.com/KFDNneonatus/.