TAURON ARENA KRAKÓW ZAŚWIECI SIĘ NA FIOLETOWO

19 maja 2019

19 maja obchodzony jest Światowy Dzień Nieswoistych Zapaleń Jelit (World IBD Day)

To dzień ważny dla pacjentów zmagających się z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego i chorobą Leśniowskiego-Crohna oraz gastrologów. Z tej okazji w Krakowie można wziąć udział w wielu wydarzeniach oraz zasięgnąć wiedzy na temat tych schorzeń. Wieczorem na fioletowo zaświecą się TAURON Arena Kraków, Kładka Ojca Bernatka i Estakada Lipska-Wielicka.

Światowy Dzień NZJ (World IBD Day) został ustanowiony w 2010 roku przez międzynarodową organizację European Federation of Crohn’s & Ulcerative Colitis Associations (EFCCA), która zrzesza organizacje pacjentów z 36 krajów. Święto ma podnieść świadomość na temat nieswoistych zapaleń jelit: wrzodziejącego zapalenia jelita grubego (wzjg) i choroby Leśniowskiego-Crohna (ch. L-C), z którymi zmaga się 10 mln osób na całym świecie i ponad 50 tys. Polaków. Tegoroczne obchody przebiegają pod międzynarodowym hasłem „Making the Invisible Visible” – a w Polsce: „Pokazać niewidzialne”.

– Niewidzialne, bo naszej choroby, a często także związanej z nią niepełnosprawności, nie widać. Niewidzialne, bo objawy NZJ są wstydliwe, nie wypada o nich mówić w towarzystwie. Niewidzialne, bo osoby w zaostrzeniu choroby boją się wyjść z domu – mówi Agnieszka Gołębiewska, prezes Towarzystwa „J-elita” i mama dwóch nastoletnich córek z chorobą Leśniowskiego-Crohna.

To właśnie „J-elita” jest głównym organizatorem obchodów World IBD Day w naszym kraju. 19 maja „J-elita” będzie miała swoje stanowisko podczas Święta Rodziny Krakowskiej, które odbędzie się w godz. 11-19 w parku Jordana. Wszystkich zapraszamy do Strefy Zdrowia i Profilaktyki na stanowisko z poradnikami dotyczącymi problematyki diagnozowania, leczenia i żywienia w IBD (NZJ). Będzie można porozmawiać z wolontariuszami „J-elity”, którzy sami zmagają się z IBD (NZJ) lub opiekują się np. chorym dzieckiem, skonsultować się z lekarzem oraz dietetykiem, dla dzieci przygotowano warsztaty kreatywne, a dla wszystkich na finał Wielką Bitwę na Papier Toaletowy.

19 maja chorzy na całym świecie ubierają się na fioletowo, robią pamiątkowe zdjęcia z rodziną, przyjaciółmi na tle fioletowych podświetleń. Świat rozświetla się na fioletowo specjalnie dla nich, dla wszystkich cierpiących na nieswoiste zapalne choroby jelit (NZJ) oraz dla ich bliskich, a oni chcą pokazać światu swój blask, swoją siłę i determinację w walce z nieuleczalną chorobą.

Jak oceniają specjaliści w Polsce na NZJ choruje ponad 50 tys. osób, w tym 10-15 tys. na ch.L-C i 35-40 tys. na wzjg. Prognozują jednak, że w najbliższych latach liczba chorych może się zwiększyć do 250-350 tys. osób. Choroba objawia się m.in.: silnymi bólami brzucha, biegunkami, przewlekłym zmęczeniem, utratą masy ciała, a u dzieci opóźnieniem wzrastania. Jest nieuleczalna i wiąże się z częstymi pobytami w szpitalu. Pacjenci często przechodzą operacje usunięcia fragmentu lub całego jelita. Dla wielu z nich choroba oznacza niepełnosprawność. NZJ dotyka głównie osoby młode, do 35. roku życia, co czwarte zachorowanie przypada na dziecko.

Towarzystwo „J-elita” powstało w 2005 r. z inicjatywy chorych i rodziców dzieci cierpiących na NZJ, jest organizacją pożytku publicznego. Organizacja liczy ponad 2 tys. członków i ma oddziały w 13 województwach.