TAURON Arena Kraków zaświeci się na fioletowo

15 listopada 2019

17 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Wcześniaka, z tej okazji TAURON Arena Kraków kładka o. Bernatka i estakada Lipska-Wielicka zaświecą się na fioletowo.

Dzień wcześniej, w sobotę, 16 listopada Szpital Położniczo-Ginekologiczny UJASTEK, Szpital Uniwersytecki w Krakowie oraz Krakowska Fundacja Dziecka Narodzonego NEONATUS organizują spotkanie dla pacjentów neonatologicznych tych szpitali. Rozpocznie się ono o godz. 10.00 w sali VIP MKS Cracovia (wejście od ul. Józefa Kałuży 1). Na uczestników spotkania czekają atrakcje: przedstawienie, czytanie bajek, zajęcia plastyczne, muzykoterapia, zabawy ruchowe, malowanie twarzy, dogoterapia.

Światowy Dzień Wcześniaka to ważny dzień dla lekarzy neonatologów, pielęgniarek neonatologicznych, ale przede wszystkich dla dzieci urodzonych przed planowanym terminem i ich rodziców. Wiedza na temat wcześniactwa jest bardzo mała. Osoby, które nigdy nie zetknęły się z tak maleńkim dzieckiem, nie zdają sobie sprawy z powikłań zdrowotnych, z jakimi muszą się zmagać już w pierwszych dniach życia. Światowy Dzień Wcześniaka to doskonała okazja, aby podnosić świadomość społeczną na ten temat.

Wcześniak to dziecko urodzone między 22. a 37. tygodniem ciąży. Co 10. dziecko na świecie jest wcześniakiem. W Polsce rodzi się co roku 26 000 wcześniaków. Niektóre ważą mniej niż 1500 gramów i mieszczą się na dłoni dorosłego człowieka. Medycyna daje wiele możliwości na uratowanie im życia, a potem ogromną rolę odgrywają rodzice, aby dziecko prawidłowo się rozwijało i rosło.