TITANIC LIVE IN CONCERT NA FINAŁ 10. FMF

22 maja 2017

EDYTA GÓRNIAK GWIAZDĄ WIECZORU W TAURON ARENIE KRAKÓW

„Publiczność FMF to wytrawni miłośnicy muzyki filmowej, którzy doceniają jej wagę i rolę. Śpiewanie przed nimi to ogromna presja, a jednocześnie wielkie wyzwanie i niewysłowiona radość” – powiedziała Edyta Górniak po wykonaniu oscarowej piosenki Celine Dion „My Heart Will Go On” podczas niedzielnego (21 maja) koncertu w TAURON Arenie Kraków. Symultaniczna projekcja obsypanego Oscarami „Titanica” Jamesa Camerona zakończyła dziesiąte urodziny Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie.

„To nie jest przypadek, że na dziesiąte urodziny FMF wybraliśmy właśnie ten film” – mówi Robert Piaskowski, dyrektor artystyczny FMF. „Tym finałowym pokazem chcemy złożyć hołd Jamesowi Hornerowi, któremu przedwczesna, tragiczna śmierć przeszkodziła w zaplanowanej na ten rok wizycie w Krakowie”.

W dwudziestą rocznicę premiery, „Titanic” po raz pierwszy zabrzmiał w czysto symfonicznej odsłonie, bez użycia elektroniki i komputerowo generowanych brzmień. Na estradzie wypełnionej po brzegi TAURON Areny Kraków wystąpiła Sinfonietta Cracovia, Chór Chłopięcy Filharmonii Krakowskiej oraz soliści (Karolina Gorgol-Zaborniak – sopran i Eric Rigler – flet prosty, dudy irlandzkie); całość poprowadził – już po raz ósmy w historii festiwalu – szwajcarski dyrygent i kompozytor Ludwig Wicki.

Wrażenia nie do opisania

Gwiazdą wieczoru była Edyta Górniak, która brawurowo wykonała oscarową piosenkę Celine Dion „My Heart Will Go On”, umieszczoną przez Camerona na napisach końcowych. „To było coś niesamowitego – zarówno sam występ, jak i przygotowania do niego. To, że mogłam dotknąć oryginalnej partytury Hornera, że mogłam śpiewać z tak znakomitymi muzykami, że miałam okazję wystąpić przed tak wytrawną publicznością i do tego jeszcze na jubileuszu FMF – to są wrażenia nie do opisania!” – mówiła Edyta Górniak po zejściu ze sceny.

Symultaniczny pokaz „Titanica” organizatorzy zaproponowali także widzom korzystającym z audiodeskrypcji (techniki polegającej na dodaniu pomiędzy dialogami specjalnej narracji, odsłuchiwanej przez osoby z dysfunkcją wzroku na słuchawkach), prowadzonej przy współpracy z Fundacją Siódmy Zmysł już od pięciu lat. Z takiej formy projekcji skorzystało blisko pięćdziesięciu odbiorców.