WARSZTATY INLINE ALPINE PRZY TAURON ARENIE KRAKÓW

14 września 2015

Inline alpine, czyli uliczny slalom na łyżworolkach to dyscyplina sportu, która zyskuje coraz więcej zwolenników w naszym kraju. We wrześniu i październiku br. mieszkańcy Krakowa mogli ją poznawać dzięki warsztatom, które odbywały się przy TAURON Arenie Kraków. Ich organizatorem była społeczna inicjatywa IASW (Inline Alpine South Workshop Małopolska) oraz Krakowski Klub Narciarski LIDER. Tegoroczny sezon już się zakończył, ale organizatorzy zajęć zapowiadają powrót wiosną przyszłego roku.

Slalom bez śniegu

Warsztaty inline alpine w Małopolsce (Inline Alpine South Workshop – IASW), w ramach których odbywały się także spotkania przy TAURON Arenie Kraków, to kolejna inicjatywa propagowania coraz bardziej znanej w Polsce dyscypliny sportu. Pierwsze światowe wzmianki o niej datuje się na rok 1999, kiedy to trzy kluby narciarskie w Szwajcarii zorganizowały, pierwszy uliczny slalom na łyżworolkach. Centra tej dyscypliny w Polsce funkcjonują już między innymi w Warszawie, Wrocławiu czy Poznaniu. W Krakowie idealna do uprawiania tej dyscypliny okazała się m.in. przestrzeń wokół TAURON Areny Kraków.

Inline Alpine, czyli slalom bez śniegu łączy w sobie wiele cech sportów narciarskich oraz wrotkarskich. Jest doskonałą formą przygotowania się do sezonu zimowego dla narciarzy, ale także daje możliwość jeżdżącym na rolkach na poznanie kolejnych technik, których być może nie praktykowali do tej pory. Ze względu na charakterystykę tej dyscypliny, szczególny nacisk kładzie się na bezpieczeństwo uczestników. Dlatego też obowiązkowymi elementami wyposażenia ćwiczących są kaski, wszelkie ochraniacze oraz gardy. Ze względu na narciarski charakter ćwiczeń slalomowych nieodzownym elementem są także kijki narciarskie, choć nie są obowiązkowe szczególnie u rozpoczynających przygodę z tą dyscypliną. Również poziom trudności ustawienia slalomów jest adekwatny do parametrów miejsca ćwiczeń, a także poziomu umiejętności uczestników.

Warto spróbować

IASW otrzymał oficjalny patronat Stowarzyszenia Instruktorów i Trenerów Narciarstwa Polskiego Związku Narciarskiego (SITN PZN), a także utrzymuje stały kontakt z komisją Inline Alpine Polskiego Związku Sportów Wrotkarskich (PZSW). Nawiązana też została współpraca sportowa z Krakowskim Klubem Narciarskim LIDER.