WIELKA LEKCJA EKOLOGII

26 września 2018

WIELKA LEKCJA EKOLOGII!

Ekologia? To proste! Przekonaj się sam!

8 października 2018 r. (poniedziałek)

godz. 9:30-17:00

TAURON Arena Kraków

Wejście nr 1 (od strony ul. S. Lema)

WSTĘP WOLNY!

Co sprawia, że w Krakowie można pić wodę prosto z kranu? Jak mądrze segregować odpady i co dzieje się ze śmieciami, których pozbywamy się z naszych domów? Jak wyglądają nowoczesne, ekologiczne autobusy oraz inne pojazdy wykorzystywane przez miejskie spółki komunalne? Co to są farmy wertykalne, jak hodować mikrozioła i jakie rośliny pochłaniają smog? – Tego wszystkiego będzie się można dowiedzieć 8 października (poniedziałek) podczas Wielkiej Lekcji Ekologii w TAURON Arenie Kraków.

Głównym celem wydarzenia jest kompleksowe zaprezentowanie proekologicznych działań realizowanych na rzecz mieszkańców Krakowa przez Gminę Miejską Kraków i miejskie spółki komunalne. Organizatorom w szczególności zależy na pokazaniu tych działań dzieciom i młodzieży stąd pomysł na przygotowanie „lekcji” i zgromadzenie w jednym miejscu wielu podmiotów, którym bliskie są tematy związane z ekologią.

Podczas Wielkiej Lekcji Ekologii w TAURON Arenie Kraków zaprezentowane zostaną  najnowsze rozwiązania oraz działania wpływające na ochronę środowiska i poprawę jakości życia w mieście, przede wszystkim te związane z poprawą jakości powietrza i nowatorskim system gospodarki odpadami.

Wykłady, prezentacje i warsztaty

Wielka Lekcja Ekologii odbędzie się w TAURON Arenie Kraków w poniedziałek, 8 października 2018 r. Impreza rozpocznie się o godz. 9:30 i potrwa do godz. 17:00, na 11:45 zaplanowano oficjalne otwarcie. O godz. 12:00 rozpocznie się rozdawanie roślin antysmogowych. Wstęp jest bezpłatny. Na część zajęć i zwiedzania prowadzone są zapisy online. Szczegółowe informacje są dostępne poniżej.

W TAURON Arenie Kraków będzie można zobaczyć m.in. ekologiczny park maszyn, czyli pojazdy i urządzenia wykorzystywane przez miejskie spółki w codziennej pracy (m.in. zamiatarki, polewaczki, śmieciarki, koparkę, beczkowóz), a także elektryczny i zabytkowy autobus z taboru krakowskiego MPK oraz ekologiczne samochody wykorzystywane przez Straż Miejską i Policję. W programie znajdą się warsztaty i gry dotyczące segregacji śmieci, tego co robić, aby nie zanieczyszczać wody oraz dlaczego warto zastąpić węgiel ciepłem sieciowym? W arenie stanie mobilne laboratorium, w którym będzie można dowiedzieć się czym jest niska emisja i jakie są sposoby jej ograniczenia?

Goście będą mogli wziąć udział w prelekcjach i dyskusjach prowadzonych przez specjalistów m.in. z Politechniki Krakowskiej, Urzędu Miasta Krakowa, Ogrodu Botanicznego UJ i Zarządu Zieleni Miejskiej, dotyczących tego jak dbać o zieleń oraz jakie działania są prowadzone w Krakowie w kierunku poprawy jakości powietrza. Dowiedzą się też na czym polega idea farm wertykalnych, jak hodować mikrozioła i jakie rośliny pochłaniają smog. Na stoisku przygotowanym przez ARM S.A. będą rozdawane rośliny antysmogowe.

W programie wydarzenia jest również zwiedzanie TAURON Arenę Kraków, Ekospalarni Kraków przy ul. Giedroycia oraz Lamusowni przy ul. Nowohuckiej – dojazd z areny zapewni MPK. Na zwiedzania prowadzone są wcześniejsze zapisy online.

Warto wiedzieć

Organizatorami Wielkiej Lekcji Ekologii są: Gmina Miejska Kraków oraz miejskie spółki komunale – Agencja Rozwoju Miasta S.A. zarządzająca TAURON Areną Kraków, Krakowski Holding Komunalny S.A., Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A., Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji S.A., Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne S.A., Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o., Wydział Kształtowani Środowiska Urzędu Miasta Krakowa i Wydział do Spraw Jakości Powietrza Urzędu Miasta Krakowa.

Partnerami wydarzenia są: Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki, TAURON Polska Energia S.A., Zarząd Zieleni Miejskiej, Straż Miejska Miasta Krakowa, Wydział Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, Inspekcja Transportu Drogowego, Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych, Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego, Urbanika Farms, Extend Vision – nowoczesne technologie wirtualnej rzeczywistości, Mydlarnia u Franciszka, firma Nomak.

Patroni medialni: portal www.krakow.pl, dwutygodnik miejski Kraków.pl, telewizja.krakow.pl, MiastoDzieci.pl.

Regulamin wydarzenia jest dostępny TUTAJ.

Wydarzenie na facebooku:  www.facebook.com/TAURONArenaKrakow.