XX Memoriał Wagnera: wielkie gwiazdy siatkówki na koniec wakacji w TAURON Arenie Kraków!

9 lutego 2023

Wyjątkowa, dwudziesta edycja Memoriału Huberta Jerzego Wagnera elektryzuje kibiców z całej Polski. Już wiemy, że ten najlepszy na świecie towarzyski turniej siatkarski ponownie odbędzie się w TAURON Arenie Kraków. Na sam koniec wakacji – w dniach 18-20 sierpnia – do stolicy Małopolski zawitają najmocniejsze siatkarskie reprezentacje z Europy: Polska, Francja, Włochy i Słowenia!

Tak gwiazdorskiej obsady jubileuszowego Memoriału Wagnera oczekiwał selekcjoner reprezentacji Polski Nikola Grbić, który chciał wyjątkowego sprawdzianu przed tegorocznymi mistrzostwami Europy oraz kwalifikacjami do igrzysk olimpijskich w Paryżu. – To ma być bardzo trudny test, a ci rywale są nam w stanie pokazać, w których elementach możemy się ewentualnie poprawić, co można jeszcze zrobić lepiej. Poza tym tak mocni przeciwnicy gwarantują wyjątkowe emocje w Krakowie, do którego już teraz zapraszam naszych kibiców –mówi Nikola Grbić.

To już siódma edycja, która rok po roku odbywa się w Krakowie, w sumie to ósmy Memoriał Wagnera rozgrywany w stolicy Małopolski. A jak się właśnie dowiedzieliśmy, na pewno nie ostatni. Pełne informacje na temat jubileuszowego turnieju przedstawiono w trakcie specjalnej konferencji, która odbyła się w siedzibie Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie. W spotkaniu udział wzięli: Dyrektor  Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie Krzysztof Kowal, Wiceprezes Zarządu Areny Kraków S.A. Jacek Gryzło, były reprezentant Polski, trener, syn Huberta Jerzego Wagnera Grzegorz Wagner, Sekretarz Generalny Polskiego Związku Piłki Siatkowej Jacek Sęk, Prezes Fundacji Huberta Jerzego Wagnera Cezary Mróz i Wiceprezes Fundacji Huberta Jerzego Wagnera Jerzy Mróz.

Bardzo miło było słyszeć te wszystkie komplementy pod adresem Krakowa, naszej hali i atmosfery, która u nas panuje – mówi Krzysztof Kowal, Dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie. – To będzie siódmy z rzędu Memoriał w Krakowie, a właśnie podpisaliśmy też list intencyjny w sprawie dwóch kolejnych. Jako Kraków jesteśmy za tym, by ten turniej pozostał u nas jak najdłużej – to wspaniała impreza, w cudownej hali i z fantastycznymi kibicami, nie można marzyć o niczym więcej. Nasze miasto okazuje się być szczęśliwe dla biało-czerwonych, przypomnę tylko zdobywane mistrzostwa świata po Memoriałach Wagnera w 2014 i 2018 roku, po 2022 roku wicemistrzostwo świata. Mam nadzieję, że w 2023 roku również po naszym turnieju kadra wywalczy złoto, tym razem mistrzostw Europy. Oby więcej dyscyplin sportowych zdobywało tyle medali, co polska siatkówka – dodaje.

Udział reprezentacji Włoch, Francji i Słowenii powoduje, że turniej nabiera wyjątkowej rangi. W tej chwili Polska, Włochy i Francja to trzy czołowe zespoły światowego rankingu FIVB, Słoweńcy zajmują w nim dziewiąte miejsce. Trudno zatem wyobrazić sobie mocniej obsadzone zawody tuż przed Euro, które w tym roku rozgrywane będzie w fazie grupowej we Włoszech, w Izraelu, w Macedonii i w Bułgarii, start turnieju zaplanowano na 28 sierpnia, koniec na 16 września.

Tak naprawdę półfinały mistrzostw Europy można by było spokojnie przenieść do Krakowa – mówi Jacek Sęk, Sekretarz Generalny Polskiego Związku Piłki Siatkowej. – Wiele wskazuje na to, że o ile nie taki sam, to bardzo zbliżony skład drużyn będzie walczył w Euro o medale we Włoszech. Tegoroczny Memoriał będzie miał swoje smaczki, bo wszyscy uczestnicy są naszpikowani gwiazdami, a wielu z tych graczy występuje w PlusLidze. Oni gwarantują najwyższy światowy poziom. Cieszę się, że na tak mocnych przeciwników postawił selekcjoner Nikola Grbić. Będziemy mieli wspaniałe emocje, ale i nasi siatkarze będą musieli włożyć w każde spotkanie ogromny wysiłek. To będzie doskonałe przygotowanie do mistrzostw Europy i turnieju kwalifikacyjnego do igrzysk olimpijskich w Paryżu – dodaje.

Można już kupować bilety na XX Memoriał Wagnera, ceny wejściówek zaczynają się od 39 złotych (bilety są dostępne TUTAJ).

Jubileuszowy, dwudziesty Memoriał Huberta Jerzego Wagnera odbędzie się w Krakowie, a wezmą w nim udział drużyny ze światowego topu – mówi Cezary Mróz, Prezes Fundacji Huberta Jerzego Wagnera. – Kibice w TAURON Arenie będą mogli śledzić na żywo starcia reprezentacji Polski z Włochami, Francuzami i Słoweńcami. Czyli zagrają mistrzowie olimpijscy, mistrzowie i wicemistrzowie świata oraz wicemistrzowie Europy. Liczymy, że na wspaniałe widowiska, serdecznie zapraszamy do Krakowa w dniach 18-20 sierpnia. Już uruchomiliśmy sprzedaż biletów, dystrybuuje je nasz partner – firma Eventim. Pragnę także gorąco podziękować władzom miasta Krakowa, Panu Prezydentowi Jackowi Majchrowskiemu i Panu Dyrektorowi Krzysztofowi Kowalowi, współpraca z takimi zawodowcami to dla nas zaszczyt i cieszymy się, że możemy tworzyć razem najlepszy na świecie towarzyski turniej siatkarski – dodaje Prezes.

fot. M. Chwajoł/ ZIS