Zagłosuj w Budżecie Obywatelskim Miasta Krakowa!

1 października 2021

Budżet obywatelski: Twój głos się liczy!

Od 1 do 10 października elektronicznie lub osobiście można głosować na projekty zgłoszone do budżetu obywatelskiego. Do dyspozycji mieszkańców jest w tym roku 35 milionów złotych, z czego 7 milionów złotych przeznaczonych jest na projekty ogólnomiejskie (jest ich 99), natomiast aż 28 milionów złotych na wnioski dzielnicowe (zatwierdzonych zostało 497 projektów).

Projekty dzielnicowe i miejskie

Aby zobaczyć i wybrać projekty miejskie, na które chcemy zagłosować, wystarczy kliknąć tutaj.

Zachęcamy do głosowania na projekt, który może zostać zrealizowany w bliskim sąsiedztwie TAURON Areny Kraków: „Ścieżka ekologiczno-przyrodnicza w Parku Lotników Polskich”. Link do tego projektu (nr 24, dzielnica XIV) można znaleźć tutaj.

Każdy z projektów na mapie oznaczony jest odpowiednim łatwo rozpoznawalnym symbolem, który wskazuje na kategorię zadania np.: środowisko, bezpieczeństwo, zdrowie, infrastruktura czy kultura.

Jeśli chcemy sprawdzić, jakie projekty zgłosili mieszkańcy poszczególnych dzielnic, przechodzimy na zakładkę „Projekty dzielnicowe”, a następnie wybieramy numer naszej dzielnicy. Tutaj również znajdziemy symbole z projektami, na które można głosować.

Jak i gdzie głosować?

W każdej z dzielnic Krakowa zostały utworzone miejsca, w których nawet najmłodsi mieszkańcy Krakowa będą mogli oddać swój głos. Tutaj można przeczytać listę miejsc do głosowania w formie tradycyjnej.

Głosować można na sześć różnych projektów, w tym oddać trzy głosy na te o charakterze dzielnicowym (w dzielnicy swojego zamieszkania) i trzy głosy na zadania o charakterze ogólnomiejskim. Najwyżej oceniony przez głosującego projekt otrzymuje 3 punkty, a najniżej 1 punkt. Zagłosować będzie można albo w punkcie, albo elektronicznie.

Aby zagłosować online, trzeba kliknąć tutaj i zarejestrować się, podając swoje imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer PESEL, a dla osób, które go nie mają, datę urodzenia i płeć, numer telefonu komórkowego oraz numer i nazwę dzielnicy zgodnie z adresem zamieszkania. Głosowanie za pośrednictwem platformy wiąże się z koniecznością potwierdzenia założenia konta poprzez SMS. Raz założone konto jest aktywne w kolejnych edycjach BO. Głosować mogą też dzieci i młodzież.

Aby oddać głos w punkcie do głosowania, należy mieć przy sobie dokument potwierdzający tożsamość.

Projekty, które będą realizowane w ramach budżetu obywatelskiego poznamy pod koniec października.

Zobacz wszystkie projekty, na które można głosować w tegorocznej edycji BO.