7. Wielka Lekcja Ekologii – Kierunek klimat

Zapraszamy na 7. edycję Wielkiej Lekcji Ekologii

Jak co roku odwiedzający stoiska będą zbierać pieczątki, a po uzbieraniu 10 będą mogli je wymienić na zioła i sałaty. My rezerwujemy wspaniałą pogodę a Wy szykujcie dobre humory i planujcie wrześniową niedzielę z rodziną i przyjaciółmi przy TAURON Arenie Kraków! Zapraszamy!

Start: 17 września (niedziela) godz. 11.00

Wydarzenie plenerowe

Tym razem będziemy rozmawiać o niskoemisyjnym transporcie, więc szczególnie gorąco zachęcamy, abyście na to wydarzenie przyjechali rowerem, hulajnogą, na rolkach lub wybrali tramwaj albo autobus. To będzie nasz pierwszy, wielki sukces tego dnia: w domach zostawimy samochody! A dalej będzie już tylko lepiej. Zresztą sami się niebawem przekonacie! Zapraszamy!

Zbliżająca się, kolejna odsłona Wielkiej Lekcji Ekologii przebiegnie pod hasłem „Kierunek klimat”, bo odbędzie się w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, trwającego od 16 do 22 września. Dlatego też tematom mobilności, elektromobilności i transportu miejskiego będziemy się przyglądać szczególnie, nakłaniając mieszkańców Krakowa do wyboru niskoemisyjnych form podróżowania po mieście.

Dla miłośników jednośladów przygotowaliśmy punkt bezpłatnych kontroli rowerowych (Wydział Gospodarki Komunalnej i Klimatu) i prezentację miejskich rowerów, dostępnych dla mieszkańców w wypożyczalniach Park-e-Bike oraz LajkBike (Zarząd Transportu Publicznego). Początkujący cykliści swoje umiejętności będą mogli sprawdzić pod okiem instruktora w Miasteczku rowerowym (Dany Event). Jak bezpiecznie poruszać się po drogach publicznych nie tylko rowerem, najmłodszych uczestników uczyć będą policjanci i strażnicy miejscy. Dzieci pod opieką instruktorki będą też mogły samodzielnie wykonać odblaskową opaskę na ramię lub oznakować elementami odblaskowymi przyniesioną ze sobą bluzę. Wszystko po to, aby bezpiecznie dla siebie i innych użytkowników poruszać się po ścieżkach rowerowych i drogach (Slow Fashion Cafe).

W trakcie wydarzenia będzie można odwiedzić park maszynowy, gdzie Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne SA zaprezentuje nowoczesny, niskoemisyjny tabor (np. niskopodłogowy autobus elektryczny, autobusy wodorowy i hybrydowy).

Podczas Lekcji poznamy także pojazdy przyszłości: autonomiczną i bezzałogową łódź solarną, która  została skonstruowana z myślą o pogarszającym się stanie środowiska naturalnego, a także bezzałogowy samolot napędzany energią słoneczną (Akademia Górniczo-Hutnicza).

Energia ze źródeł odnawialnych coraz częściej zastępuje tę tradycyjną, produkowaną na bazie paliw kopalnych nie tylko w transporcie, ale także w budynkach. Osoby zainteresowane tą technologią zaprosimy na minipokazy instalacji fotowoltaicznej i kamery termowizyjnej, która pomaga znaleźć źródła strat ciepła w budynku.

Na stoisku Wydziału ds. Jakości Powietrza mieszkańcy będą mogli uzyskać informacje na temat:

 • zasad realizowanych przez Kraków programów dotacyjnych z zakresu odnawialnych źródeł energii, mikroretencji wód opadowych i roztopowych oraz programu „Stop smog”
 • dostępności zewnętrznych form wsparcia m.in.: program „Mój prąd”, ulga termomodernizacyjna, program „Czyste powietrze” (porady w zakresie zasad programu oraz skompletowania wniosku dotacyjnego czy rozliczeniowego)
 • sposobów na oszczędzanie energii

W niezwykłą podróż uczestników zaprosi jak zwykle Centrum Edukacji Ekologicznej Symbioza. Odwiedzający stoisko będą mogli dowiedzieć się niemal wszystkiego o szeroko pojętym transporcie w naturze. Zaczynając od przepływu wody w drzewie (pokazanej w nowoczesnej animacji), będą wędrować z nasionami, by raz płynąć z wodą, to znów szybować na wietrze czy podróżować na gapę, na grzbietach zwierząt. Dowiedzą się, jak zmiany klimatu wpływają na podróżowanie w naturze, a także jak spakować walizkę na taką podróż.

Nowością podczas tegorocznej edycji będzie scena plenerowa, na której z przystępnymi pogadankami (m.in. o zrównoważonym transporcie, myciu samochodów, zanieczyszczeniu światłem i segregacji odpadów) wystąpią naukowcy z Politechniki Krakowskiej. Harmonogram znajduje się TUTAJ. Na scenie zobaczymy także Krakowski Chór Dziecięcy z koncertem „Dziękujemy Ziemio”.

Będziecie mieli okazję także bawić się i uczyć na stoiskach przygotowanych przez pozostałych partnerów. A będą to:

 • Porady, jak zachować się podczas spotkania z dzikimi zwierzętami, jak udzielać im pomocy, kiedy można dokarmiać dzikie ptaki, odpowiedzialna adopcja zwierząt ze schroniska (Wydział Kształtowania Środowiska).
 • Quizy transportowe i nie tylko, stanowisko do obserwacji chmur, zadania plastyczne dla dzieci dotyczące transportu, zadania klimatyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych (Doradcy ds. klimatu i środowiska).
 • Zajęcia „Dobry klimat mamy w głowie” – kreatywne warsztaty wysiewania ziół w formie zabawy dla całej rodziny, poradniki dla mieszkańców „Z energią w stronę klimatu. Gdziekolwiek jesteś dbaj o klimat” (Klimat-Energia Gospodarka Wodna).
 • Gra klimatyczna „Larp Fortitude: wcielicie się w role dyplomatów, którzy przybyli na międzynarodowy szczyt klimatyczny w roku 2050, aby uchronić planetę przed katastrofą klimatyczną (Fundacja Nausika).
 • Gra klimatyczna The Golden Sun: wcielicie się w dziennikarzy przyszłości relacjonujących wielkie i mniejsze wydarzenia związane z katastrofą klimatyczną (Fundacja Nausika).
 • 2life – dawanie drugiego życia ubraniom, sprzętom, rowerom – instrukcja jak załatać dętkę, warsztaty z robienia szarpaków i mat węchowych, wydzieranki z kartonów i wstążeczek (Decathlon).
 • Prezentacja nowoczesnych pojazdów wykorzystywanych do utrzymywania czystości i porządku w mieście, konkursy dotyczące zasad segregacji odpadów (Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania).
 • Tworzenie unikatowych, wielorazowych ekotoreb z wizerunkiem kropelki (Wodociągi Miasta Krakowa)
 • „Produkcja energii siłą własnych mięśni”, czyli rowerki (Krakowski Holding Komunalny).
 • Warsztaty dla dzieci i rodziców z zakresu udzielania pierwszej pomocy, konkurs „wyścigi karetek” (Centrum Szkolenia i Organizacji Systemów Jakości Politechniki Krakowskiej).
 • Animacje dla najmłodszych, skręcanie balonów, malowanie twarzy (Sala Zabawa Fikołki).
 • Porady dotyczące profilaktyki, zasad racjonalnego odżywiania oraz aktywności fizycznej, komponowanie zdrowych posiłków, rozwiązywanie krzyżówek, rebusów i zagadek dotyczących zdrowego stylu życia. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie.
 • Pokaz pierwszej pomocy medycznej z udziałem ratowników medycznych, gry planszowe („Jem zdrowo”, „Grunt to zdrowie”), prezentacja internetowego konta pacjenta, ubezpieczenia EKUZ (Fundacja Bezpieczny Pacjent).
 • „Eko-czytanki” – warsztaty dla dzieci i młodzieży o idei współdzielenia, kreowaniu postaw konsumenckich oraz śladzie węglowym (Carbon Footprint Foundation i Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Zielonki). 

Przez cały dzień uczestnicy wydarzenia będą mogli korzystać z oferty gastronomicznej w strefie Arena Garden, od strony parku Lotników Polskich. Na chętnych czekać będzie też kawiarnia oraz strefa food trucków – z jedzeniem, napojami i słodkościami. A na terenie zielonym dla aktywnych gimnastyka pod okiem Gabrieli Mazur z klubu Forma na Lata.

Organizatorami wydarzenia są: Urząd Miasta Krakowa i Arena Kraków SA

Partnerzy wydarzenia: Krakowski Holding Komunalny SA; Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej SA; Wodociągi Miasta Krakowa SA; Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne SA; Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania sp. z o.o.; Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie, Symbioza – Centrum Edukacji Ekologicznej ZZM; Klimat-Energia-Gospodarka Wodna, Zarząd Transportu Publicznego; Krakowskie Centrum Edukacji Klimatycznej; Straż Miejska Miasta Krakowa; Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie; Fundacja Edukacyjna Nausika; SlowFasionCafe; AGH Solar Plane; AGH Solar Boat Team, Fundacja Bezpieczny Pacjent, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie, Sala Zabawa Fikołki, Decathlon, TAURON Polska Energia.

 

Plener - od strony Parku Lotników Polskich

Wynajmij przestrzeń na Twoje wydarzenie


tel.: +48 739 455 600


Skontaktuj się z Działem Sprzedaży!

Wszystkim uczestnikom wydarzenia przypominamy, że nasz obiekt jest bardzo dobrze skomunikowany z resztą miasta. Blisko TAURON Areny Kraków znajdują się zarówno przystanki tramwajowe jak i autobusowe.

Prosimy o zwrócenie szczególnej uwagi na obowiązujące zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej w związku z trwającymi remontami. Informacje o rozkładach jazdy komunikacji miejskiej są dostępne na stronie: www.mpk.krakow.pl.

W sąsiedztwie TAURON Areny Kraków znajdują się przystanki tramwajowe i autobusowe:

TAURON Arena Kraków/ al. Pokoju – obecnie zatrzymują się na nim tramwaje linii: 1, 14, 22, 62 (nocna) i autobusy nr 128, 662 (nocny).

TAURON Arena Kraków Wieczysta – obecnie zatrzymuje się na nim tramwaje linii: 4, 5, 9, 10, 44, 49, 52, 64 (nocna) i autobusy: nr 124, 128, 424, 664 (nocny).

TAURON Arena Kraków (przystanek autobusowy przy obiekcie) – zatrzymuje się na nim autobus linii 128.

Przy TAURON Arenie Kraków zamontowane są stojaki rowerowe, wyznaczone są także wyznaczone miejsca do postoju elektrycznych hulajnóg.

W dniu wydarzenia czynny będzie parking TAURON Areny Kraków, płatny 10 zł. Parking można opłacić przed wyjazdem w parkometrze lub za pośrednictwem strony https://sklep.arenakrakow.pl/.