2. Wielka Lekcja Ekologii

Ekologia? To proste! Przekonaj się sam!

7 października 2019 r. (poniedziałek)

godz. 10:00-15:30

godz. 12:00 – oficjalne otwarcie

TAURON Arena Kraków

Wejście nr 1 (od strony ul. S. Lema)

WSTĘP WOLNY!

Jak zrobić las w żarówce i biżuterię z makulatury? Z czego składają się panele fotowoltaiczne? Jak wygląda wnętrze zamiatarek i polewaczek jeżdżących po krakowskich ulicach i dlaczego woda z kranu jest taka dobra? Tego wszystkiego dowiedzą się uczestnicy 2. Wielkiej Lekcji Ekologii, która odbędzie się 7 października (poniedziałek).

Na płycie Areny Głównej powstanie ponad 20 stoisk przygotowanych przez miejskie spółki i jednostki, wydziały Urzędu Miasta Krakowa, Policję, Straż Miejską, uczelnie oraz stowarzyszenia i fundacje ekologiczne. W programie są też warsztaty w salach konferencyjnych, wycieczki do Ekospalarni Kraków, Lamusowni i Ogrodu Doświadczeń oraz panel naukowo-edukacyjny organizowany przez Politechnikę Krakowską. Wydarzenie jest skierowane do osób w każdym wieku: dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Wstęp wolny!

Głównym celem Wielkiej Lekcji Ekologii jest kompleksowe zaprezentowanie proekologicznych działań realizowanych na rzecz mieszkańców Krakowa przez Gminę Miejską Kraków, miejskie spółki komunalne i jednostki miejskie. W szczególności tych związanych z poprawą jakości powietrza, gospodarką niskoemisyjną i nowatorskim systemem gospodarki odpadami.

– O tym jak ważne są działania związane z ekologią, dbanie o czyste powietrze, wspólną przestrzeń  i komfort życia mieszkańców wiedzą wszyscy. Ale nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele osób, służb i jednostek jest w to zaangażowanych każdego dnia – mówi Małgorzata Marcińska Prezes Zarządu Agencji Rozwoju Miasta S.A. zarządzającej TAURON Areną Kraków. – My postanowiliśmy to pokazać i to w jednym miejscu podczas Wielkiej Lekcji Ekologii.

– Pierwsza edycja cieszyła się dużym zainteresowaniem, dlatego postanowiliśmy po raz kolejny zaprosić mieszkańców Krakowa, a w szczególności uczniów krakowskich szkół do spędzenia dnia w TAURON Arenie Kraków, wzięcia udziału w licznych warsztatach, wykładach, pokazach, konkursach i zabawach związanych z szeroko pojętą ekologią. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą się dowiedzieć jak wspólnie dbać o środowisko i o nasze miasto.

Eko Dom i rośliny antysmogowe

Uczestnicy wydarzenia będą mogli wejść do Eko Domu TAURON Areny Kraków i dowiedzieć się jak oszczędzać wodę i prąd w domu, jak wyeliminować ze swojego życia plastikowe opakowania i siatki na zakupy oraz w jaki sposób dać rzeczom drugie życie? Wielką atrakcją będzie też tzw. swap ubraniowy, czyli doskonały sposób na odświeżenie szafy – dzieci będą miały możliwość przyniesienia i wymiany odzieży ze swoimi rówieśnikami.

Jak na Eko Dom przystało, nie może w nim zabraknąć także roślin antysmogowych. Tuż po oficjalnym otwarciu Wielkiej Lekcji Ekologii, po godz. 12:00, takie rośliny będą mogli odebrać uczestnicy wydarzenia. – Dla tych osób mamy także dodatkową atrakcję – mówi Małgorzata Marcińska. – Już teraz zapraszamy na kolejną, przyszłoroczną edycję Lekcji. Każda osoba, która pokaże nam wówczas jak wygląda otrzymana od nas roślina i jak urosła, dostanie kolejne rośliny antysmogowe.

Park maszyn

Na płycie Areny Głównej stanie ekologiczny park maszyn, czyli pojazdy i urządzenia wykorzystywane przez miejskie spółki w codziennej pracy: zamiatarki, polewaczki, śmieciarki, koparka, beczkowóz, a także autobusy z taboru krakowskiego MPK, ekologiczne samochody wykorzystywane przez Straż Miejską i Policję oraz stacja ładowania samochodów elektrycznych.

Warsztaty i wykłady

W programie będą warsztaty i gry uczące tego jak segregować śmieci, czym jest smog, jak zrobić las w żarówce i biżuterię z makulatury, tego co robić, aby nie zanieczyszczać wody oraz jak bezpiecznie korzystać z urządzeń elektrycznych? Będzie można zobaczyć kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne. W arenie stanie też mobilne laboratorium, w którym będzie można dowiedzieć się czym jest niska emisja i jakie są sposoby jej ograniczenia?

Goście wezmą udział w panelu naukowo-edukacyjnym prowadzonym przez specjalistów z Politechniki Krakowskiej, którego tematem przewodnim będzie: Gospodarka niskoemisyjna w mieście i budynku. Nad programem merytorycznym panelu czuwa dr hab. inż. Agnieszka Generowicz, prof. Politechniki Krakowskiej.

Zwiedzanie Ekospalarni i Lamusowni

W programie wydarzenia jest też zwiedzanie Ekospalarni Kraków przy ul. Giedroycia, Lamusowni przy ul. Nowohuckiej (dojazd z areny autobusami elektrycznymi zapewni MPK), TAURON Areny Kraków oraz wizyta w Ogrodzie Doświadczeń im. Stanisława Lema w Parku Lotników Polskich. Na zwiedzania oraz część warsztatów obowiązywały wcześniejsze zapisy online – wszystkie miejsca zostały zarezerwowane w ciągu 24 godzin!

Zapraszamy do głosowania

7 października to ostatni dzień, w którym możliwe będzie głosowanie w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa. Specjalne stoisko, przy którym będzie można oddać głosy na wybrane przez siebie projekty pojawi się w tym dniu także w TAURON Arenie Kraków. Będzie się znajdowało przy Recepcji Głównej na przeciw wejścia nr 1. Zapraszamy do głosowania!

Warto wiedzieć

  1. Wielka Lekcja Ekologii odbędzie się w TAURON Arenie Kraków 7 października 2019 r. (poniedziałek) w godz. 10:00-15:30. Oficjalne otwarcie zaplanowano na godz. 12:00.

Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Organizatorami Wielkiej Lekcji Ekologii są: Gmina Miejska Kraków oraz Agencja Rozwoju Miasta S.A. zarządzająca TAURON Areną Kraków.

Partnerami głównymi są: Wydział Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Krakowa, Krakowski Holding Komunalny S.A., Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A., Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji S.A., Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne S.A., Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o. TAURON Polska Energia S.A.

Partnerami wydarzenia są: Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki, Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie, Straż Miejska Miasta Krakowa, Wydział Edukacji Urzędu Miasta Krakowa, Wydział ds. Jakości Powietrza Urzędu Miasta Krakowa, Wydział Komunikacji Społecznej UMK, Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia UMK, Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie, Wydział Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego, Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych, Fundacja EKON, Stowarzyszenie Czysta Polska, Polskie Stowarzyszenie Zero Waste, Fiorello, Amos – produkty szkolne i kreatywne, Bear Skateboarding School, BMX School.

Patroni medialni: Interia, RMF MAXXX, TVP3 Kraków, Deccoria, Miasto Dzieci, Magiczny Kraków, dwutygodnik miejski Kraków.pl, TelewizjaKraków.pl.

Wydarzenie na Facebooku znajduje się tutaj.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM 2. WIELKIEJ LEKCJI EKOLOGII

ATRAKCJE PRZYGOTOWANE PRZEZ ORGANIZATORÓW I PARTNERÓW WYDARZENIA

Wstęp wolny

Miejsce: płyta Areny Głównej

AGENCJA ROZWOJU MIASTA S.A. W KRAKOWIE/ TAURON ARENA KRAKÓW

Zapraszamy do Eko Domu TAURON Areny Kraków, w którym uczestnicy będą mogli dowiedzieć się jak oszczędzać wodę i prąd w domu, jak wyeliminować ze swojego życia plastikowe opakowania i siatki na zakupy oraz w jaki sposób dać rzeczom drugie życie? Wielką atrakcją będzie też tzw. swap ubraniowy, czyli doskonały sposób na odświeżenie szafy – zachęcamy dzieci do przyniesienia i wymiany odzieży ze swoimi rówieśnikami!

Po oficjalnym otwarciu Wielkiej Lekcji Ekologii o godz. 12:00 zapraszamy po odbiór darmowych roślin antysmogowych.

WYDZIAŁ KSZTAŁTOWANIA ŚRODOWISKA UMK

Wydział Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Krakowa zaprezentuje na swoim stanowisku szereg działań i inicjatyw edukacyjnych z zakresu kształtowania środowiska skierowanych w szczególności do najmłodszych mieszkańców Krakowa.

Podczas Wielkiej Lekcji Ekologii pracownicy Wydziału będą przybliżać krakowianom cykliczne wydarzenia takie jak Dni Ziemi, tematyczne Pikniki Rodzinne organizowane w krakowskich parkach, Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu czy lekcje edukacyjne na ścieżce edukacyjnej zlokalizowanej na składowisku odpadów komunalnych Barycz.

Dodatkowo promowane będą nowe działania organizowane przez Wydział Kształtowania Środowiska czyli warsztaty dla przedszkolaków i warsztaty dla nauczycieli mające na celu upowszechnienia pozytywnych zachowań proekologicznych wśród dzieci i młodzieży z krakowskich przedszkoli i szkół.

Odwiedzający stoisko będą mogli uczestniczyć w grach, zabawach i konkursach z nagrodami (tematem konkursów będzie szeroko rozumiana ochrona środowiska).

WYDZIAŁ DS. JAKOŚCI POWIETRZA UMK

Na płycie Areny Głównej powstanie stoisko informacyjno-doradcze obsługiwane przez doradców energetycznych z Krakowskiego Centrum Doradztwa Energetycznego. Będzie tutaj można uzyskać informacje o programach dotacyjnych prowadzonych przez Gminę Miejską Kraków, porady w zakresie ochrony powietrza i gospodarki energetycznej oraz informacje o innych działaniach Gminy zmierzających do poprawy jakości powietrza w Krakowie. Najmłodsi będą mogli wziąć udział w grach i zabawach ekologicznych.

WYDZIAŁ EDUKACJI UMK

Co możemy zrobić, aby zużywać mniej plastiku? W jaki sposób możemy wziąć sprawy w swoje ręce i ratować naszą planetę? Jakie pomysły na życie bardziej eko mają krakowscy uczniowie? To tylko niektóre pytania, na które odpowiedzi będą próbować znaleźć osoby odwiedzające stoisko Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Krakowa. Zostaną na nim zaprezentowane ostatnie miejskie inicjatywy realizowane z myślą o naszym środowisku, a wśród nich ekologiczna wyprawka dla krakowskich pierwszoklasistów i publikacja „Moja szkolna supermisja”, zestaw praktycznych rekomendacji dotyczących ograniczenia zużycia plastiku czy też właśnie trwający projekt „Szkolne ekopomysły”.

Nie zabraknie też gier i konkursów, na których będzie można wygrać nie tylko krakowskie ekogadżety (w tym bidony na wodę w 95 proc. wykonane z… cukru!), ale też ciekawe książki o tematyce (nie tylko) ekologicznej, a nawet… czytnik ebooków Kindle! Bo wybieranie ebooków zamiast papierowych książek to także konkretne działanie z myślą o naszym środowisku.

WYDZIAŁ KOMUNIKACJI SPOŁECZNEJ UMK I WYDZIAŁ POLITYKI SPOŁECZNEJ I ZDROWIA UMK – BUDŻET OBYWATELSKI MIASTA KRAKOWA

Miejsce: stoisko przy Recepcji Głównej

Na stoisku każdy mieszkaniec będzie miał możliwość zapoznania się z projektami zgłoszonymi do tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa oraz zagłosować na wybrane projekty.

W tym roku w ramach budżetu obywatelskiego mogą głosować wszyscy mieszkańcy miasta Krakowa bez względu na wiek. Wśród zgłoszonych projektów znajduje się wiele tych traktujących o ekologii i wskazujących potrzeby mieszkańców w tym zakresie.

KRAKOWSKI HOLDING KOMUNALNY S.A. W KRAKOWIE

Na stoisku KHK S.A. (właściciela i operatora Ekospalarni Kraków) będzie można zobaczyć samochody elektryczne oraz stację ładowania samochodów elektrycznych, a także panel fotowoltaiczny, edukacyjny model pompy ciepła z wiaderkami, rekuperator (centralę wentylacyjną) i mini model kolektora słonecznego. Na stoisku przeprowadzone zostaną warsztaty fotowoltaiczne dla młodzieży.

Ekospalarnia Kraków

Skąd się bierze ekologiczna energia? – prezentacja nowoczesnej strony miasta.

Urządzenia prądotwórcze dla starszych i młodszych – nauka przez zabawę z elementem rywalizacji – skąd się bierze energia?

Ekospalarnia – miejsce, w którym odpady zamieniamy na energię elektryczną i cieplną.

MIEJSKIE PRZEDSIĘBIORSTWO OCZYSZCZANIA SP. Z O.O. W KRAKOWIE

Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o. w Krakowie zaprezentuje nowoczesne pojazdy wykorzystywane do utrzymywania czystości i porządku w mieście: zamiatarki, polewaczki, śmieciarki, odkurzacze miejskie, pojazdy elektryczne.

Ponadto zostanie uruchomione specjalne stoisko edukacyjno-informacyjne dla dzieci i dorosłych. Przy stoisku tym będą prowadzone warsztaty edukacyjne oraz konkursy dotyczące zasad selektywnej zbiórki odpadów, a wszyscy zainteresowani będą mogli uzyskać szczegółowe informacje na temat funkcjonowania Zintegrowanego Systemu Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Gminie Miejskiej Kraków.

MIEJSKIE PRZEDSIĘBIORSTWO KOMUNIKACYJNE S.A. W KRAKOWIE

Na płycie areny staną dwa autobusy – nowy elektryczny i zabytkowy oraz elektryczny radiowóz. Uczestnicy będą mogli porównać m.in. jak działają silniki w takich pojazdach.

Na stoisku będzie można także nauczyć się jak obsługiwać automat biletowy.

MIEJSKIE PRZEDSIĘBIORSTWO WODOCIĄGÓW I KANALIZACJI S.A. W KRAKOWIE

Na stoisku Wodociągów Miasta Krakowa będzie można zobaczyć jak działa koparka ssąca, a także sprawdzić jak wygląda pojazd służący do monitoringu sieci wodociągowej i kanalizacyjnej.

Na zwiedzających czeka mnóstwo atrakcji oraz konkursów z nagrodami, m.in. „Koło fortuny” – wodny quiz; „Woda i główka czyli łamigłówka” – krzyżówki, kalambury, rebusy; „Woda to życie” – zajęcia plastyczne; „Między koszem a toaletą” – gra edukacyjna.

Dla wszystkich spragnionych dostępna będzie dobra woda prosto z kranu.

Zapraszamy do wspólnej zabawy i edukacji z Wodociągami Miasta Krakowa!

MIEJSKIE PRZEDSIĘBIORSTWO ENERGETYKI CIEPLNEJ S.A. W KRAKOWIE

Na stoisku będzie można odwiedzić trzy stanowiska edukacyjne: „Podpalamy pana Bartka – co to jest ciepło, skąd się bierze, i jak należy obchodzić się z ogniem?”; „Jak się miesza woda ciepła z zimną”? oraz „Układamy rurociąg”.

ZARZĄD ZIELENI MIEJSKIEJ W KRAKOWIE

Na płycie swoje stoisko będzie miało Centrum Edukacji Ekologicznej Zarządu Zieleni Miejskiej „Symbioza”. Zorganizowane zostaną zajęcia „Zainspirowani naturą” podczas, których będzie się można dowiedzieć czy nietoperz ma coś wspólnego z lotnictwem? Co wspólnego z transportem ma zimorodek? Czego możemy się nauczyć od natury? Czy możemy znaleźć pierwiastek drzewa w nas?

Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na powyższe pytania zapraszamy na warsztaty. Spójrz na otaczającą nas przyrodę z innej perspektywy i poznaj z nami mądrość natury, która jest niewyczerpanym źródłem inspiracji. Nie zabraknie również atrakcji przyrodniczo-artystycznych dla dzieci młodszych.

MUZEUM INŻYNIERII MIEJSKIEJ W KRAKOWIE

Na stoisku przygotowanym przez muzeum będzie można nauczyć się jak czerpie się papier, robi papierową wiklinę, biżuterię z makulatury. Pojawią się modele interaktywne z Ogrodu Doświadczeń oraz kula sferyczna.

Dodatkowo, o godz. 11:00, 12:30, 13:30 i 14:30 odbędą się pokazy przygotowywania ekologicznych kosmetyków.

Czerpanie papieru – uczestnicy dowiedzą się jak z niepotrzebnej makulatury wykonać ozdobny papier czerpany. Każdy uczestnik będzie mógł samodzielnie uczerpać pamiątkową kartę ze specjalnie przygotowanej pulpy.

Papierowa wiklina – organizatorzy pokażą jak z makulatury wykonać papierową wiklinę którą można wykorzystać do stworzenia unikatowych ozdób. Każdy uczestnik będzie miał szansę samodzielnie stworzyć coś wyjątkowego.

Biżuteria z makulatury – podczas zajęć organizatorzy pokażą jak z papieru wykonać niezwykłą biżuterię. Każdy uczestnik będzie mógł wykonać parę wyjątkowych kolczyków lub bransoletkę.

Ekologiczne kosmetyki – zajęcia w formie pokazu, na których będzie można dowiedzieć się jak samodzielnie wykonać naturalne kosmetyki i detergenty.

STRAŻ MIEJSKA MIASTA KRAKOWA

Prezentacja działań Straży Miejskiej w zakresie ekologii. Wystawa sprzętu używanego do kontroli spalania: dron, kamera termowizyjna, wilgotnościomierz; gry i zabawy o tematyce ekologicznej. Możliwość zobaczenia radiowozu elektrycznego i hybrydowego, z których korzystają strażnicy miejscy.

STREFA TAURON POLSKA ENERGIA S.A.

W strefie będzie można wziąć udział w specjalnych zajęciach w ramach programu edukacyjnego „Bezpieczniki TAURONA. Włącz dla dobra dziecka”. Temat zajęć to elektryczność i zasady bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych. Wspólnie z ekspertami „Bezpieczników” dzieci wykonają ciekawe doświadczenia, dzięki którym prąd elektryczny odsłoni swoje „tajemnice”.

UNIWERSYTET ROLNICZY W KRAKOWIE

Dr. Inż. Zuśka z Uniwersytetu Rolniczego zaprezentuje pomiar stężenia pyłu PM10 w powietrzu za pomocą przyrządu StreetBox. Dodatkowo zostaną przeprowadzone warsztaty w formie krótkich pogadanek pt: „Miejskie ogrody warzywno-zielne”; „Spożywanie warzyw i owoców” ; „Miody i inne produkty pozyskiwane z pszczelego ula” oraz „Rośliny ozdobne w mieście”. W foyer (przy recepcji głównej) stanie wystawa prac studentów z kierunku Architektura Krajobrazu UR.

WYDZIAŁ RUCHU DROGOWEGO KOMENDY MIEJSKIEJ POLICJI W KRAKOWIE

Prezentacja sprzętu używanego przez Policję: analizatora spalin, dymomierza. Możliwość obejrzenia radiowozu z napędem hybrydowym.

RATOWNICTWO MEDYCZNE

Prezentacja karetki, pokazy ratownictwa medycznego.

CZYSTA POLSKA

Stowarzyszenie Czysta Polska przygotuje dla dzieci gry i zabawy z nagrodami edukacyjnymi. Na trzech stacjach dzieci będą kręciły „kołem fortuny”, będą rozwiązywały krzyżówki i zgadywały hasła połączone z ekologią, segregacją śmieci oraz recyklingiem. Czysta Polska będzie edukować najmłodszych, budować świadomość ekologiczną i uczyć wrażliwości na nasze środowisko, bo #śmiecienietoobciach.

FUNDACJA WSPIERANIA INICJATYW EKOLOGICZNYCH

Mobilne laboratorium „POLoNEs” – na płycie areny stanie specjalne stanowisko edukacyjne, w którym będzie można dowiedzieć się czym jest niska emisja i jakie są sposoby jej ograniczenia? Dodatkowe informacje o laboratorium są dostępne na stronie: http://polones.fwie.pl/.

FUNDACJA EKON

Podczas Wielkiej Lekcji Ekologii Fundacja Ekon jako organizator Eko-Kampanii Społecznej EKON zaprezentuje pakiet gier i zabaw edukacyjnych, których zadaniem będzie poszerzanie grona eko-fanów oraz podnoszenie świadomości ekologicznej uczestników. Program dedykowany zarówno dla dzieci, młodzieży jak i dorosłych oraz seniorów. Stoisko będzie obejmowało cztery główne bazy: Quiz ekologiczny w formie koła fortuny, Wielkoformatową grę planszową, Punkt zbiórki odpadów niebezpiecznych – w formie tablic magnetycznych, Warsztaty dla dzieci i dorosłych związane z prawidłową segregacją oraz gospodarką odpadami niebezpiecznymi z wykorzystaniem tablic edukacyjnych.

POLSKIE STOWARZYSZENIE ZERO WASTE

Na stoisku będzie można wziąć udział w wykładach opowiadających o sposobach na pozbycie się śmieci  w domu i ciekawych upcyklingowych zabawach dla dzieci. A gdyby tak wdrożyć w życie postawę: „nic się nie zmarnuje”? Warsztaty Zero Waste dostarczają wiedzy, umiejętności i narzędzi niezbędnych do rozpoczęcia prowadzenia bezodpadowego stylu życia zero waste.

Dzieci będą miały okazję zapoznać się z zasadami prawidłowej segregacji odpadów, uczestniczyć w zabawach, w których wykorzystamy materiały z recyklingu. Pokazany zostanie również niezbędnik „zero waste” czyli jak zamienić jednorazówki na wielorazówki.

OGRÓD BOTANICZNY UNIWERSYTETU JAGIELLOŃSKIEGO

Na stoisku przygotowanym przez Ogród Botaniczny będzie można obejrzeć program edukacyjny oraz zagrać w gry edukacyjne dla dzieci.

BEAR SKATEBOARDING SCHOOL & BMX SCHOOL – KRAKÓW STREET PARK

Podczas tegorocznej Wielkiej Lekcji Ekologii będziecie mieli niesamowitą okazję spróbować swoich sił w sportach miejskich. Profesjonalni instruktorzy Kraków Street Park – Zimowego Centrum Sportów Miejskich będą prowadzili dla Was warsztaty z podstaw jazdy na BMX oraz Deskorolce.

PANEL NAUKOWO-EDUKACYJNY PRZYGOTOWANY PRZEZ WYDZIAŁ INŻYNIERII ŚRODOWISKA POLITECHNIKI KRAKOWSKIEJ

Temat przewodni: Gospodarka niskoemisyjna w mieście i w budynku.

Opieka merytoryczna: dr hab. inż. Agnieszka Generowicz, prof. Politechniki Krakowskiej

Miejsce: restauracja południowa (poziomie B TAURON Areny Kraków)

I PANEL – rozpoczęcie godz. 10:30

  • Wprowadzenie i rozpoczęcie obrad
  • 10:45-11:00 Małgorzata Mrugała – Dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska Miasta Krakowa: „Oferta dla Mieszkańców Krakowa z zakresu ochrony środowiska”
  • 11:00-11:15 Mgr Maciej Krakowiak – Fundacja Europejskie Centrum: „Gospodarka niskoemisyjna w budynku – możliwości jej realizacji”
  • 11:15-11:30 Prof. dr hab. inż. Agnieszka Generowicz – Politechnika Krakowska, Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki: „Ograniczenie wtórnej emisji – nowe doświadczenia z czyszczenia i mycia krakowskich ulic i chodników”
  • Dyskusja

Przerwa 15 minut

godz. 12:00 – oficjalne otwarcie wydarzenia (płyta Areny Głównej)

II PANEL – rozpoczęcie godz. 12:30

  • 12:30- 12:45 dr hab. inż. Tomasz Ściężor – Politechnika Krakowska, Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki: „Zanieczyszczenia światłem, a zmiany klimatu”
  • 12:45-13:00 Andrzej Łazęcki – Zastępca Dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Krakowa: „Adaptacja Miasta do zmian klimatu”
  • 13:00- 13:15 Paweł Ścigalski – Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Jakości Powietrza: „Działania Miasta Krakowa w zakresie poprawy jakości powietrza”
  • Dyskusja

 

ATRAKCJE, NA KTÓRE PROWADZONE BYŁY WCZEŚNIEJSZE ZAPISY

UWAGA! Zapisy na zwiedzania oraz wybrane zajęcia były prowadzone od poniedziałku, 23 września. Wszystkie miejsca zostały zarezerwowane w ciągu 24 godzin.

Szczegółowy plan aktywności, na które prowadziliśmy zapisy znajduje się TUTAJ.

 

Arena Główna

Wynajmij przestrzeń na Twoje wydarzenie


tel.: +48 739 455 600


Skontaktuj się z Działem Sprzedaży!