4. Wielka Lekcja Ekologii – Kraków dla klimatu

  KRAKÓW DLA KLIMATU

  26 września 2021 r. (niedziela)

   godz. 11.00 – 17.00

  Arena Garden przy TAURON Arenie Kraków

  Jakie znaczenie dla klimatu mają nasze codzienne wybory? Jaką dietę i styl życia warto wybrać, aby przeciwdziałać zmianom klimatu? Czym jest ślad węglowy i jak obliczyć swój własny? Jakie korzyści daje zastosowanie instalacji OZE (odnawialnych źródeł energii) w budownictwie mieszkaniowym? Czy ogród deszczowy może zrobić każdy? Chcesz poznać odpowiedzi na te i inne pytania? Weź udział w 4. Wielkiej Lekcji Ekologii! Wstęp wolny!

  Tegorocznej edycji towarzyszy hasło: „Kraków dla klimatu”. W trakcie plenerowego, rodzinnego wydarzenia, które odbędzie się 26 września (niedziela), uczestnicy będą mieli okazję dowiedzieć się, jakie działania na rzecz klimatu, ochrony środowiska i poprawy jakości powietrza realizują m.in. wydziały Urzędu Miasta Krakowa (Wydział ds. Jakości Powietrza, Wydział Gospodarki Komunalnej) miejskie jednostki (ZZM, KEGW Klimat Energia Gospodarka Wodna, ZZM)  i spółki, naukowcy oraz mieszkańcy dla mieszkańców.

  Samolot solarny i zeroemisyjny dom

  Dzieci, młodzież i dorosłych krakowian zapraszamy w podróż do krainy nauki i zabawy, w której nie ma trudnych pytań. W trakcie prezentacji i eksperymentów, jakie będzie można obserwować w siedmiu zlokalizowanych przy TAURON Arenie Kraków namiotach, uczestnicy Lekcji dowiedzą się jakie możliwości oferuje zielona energia i poznają projekty krakowskich naukowców takie, jak: łódź autonomiczna czy samolot solarny. Zobaczą także jak wygląda ekologiczny, zeroemisyjny dom.

  Warsztaty „Dźwięki lasu”, gry przyrodniczo-edukacyjne: „Leśne memory” i „Dziennik Przyrodnika” oraz „Symbiozowa Krzyżówka” to propozycje dla najmłodszych. Będą oni mogli wziąć udział także w grach terenowych: „Z Symbiozą w chowanego” oraz „Dokąd lecą zapylacze?”.

  Dodatkową atrakcją dla osób, które odwiedzą tematyczne namioty i zbiorą odpowiednią liczbę pieczątek, będzie możliwość odebrania sadzonek roślin. Szczegółowe informacje o namiotach tematycznych znajdują się TUTAJ.

  Stoiska edukacyjne i ekologiczny park maszyn

  Przy TAURON Arenie Kraków (od strony Parku Lotników Polskich) pojawi się kilkanaście stanowisk przygotowanych przez Urząd Miasta Krakowa, miejskie spółki, służby, uczelnie oraz stowarzyszenia i fundacje ekologiczne. Krakowski Holding Komunalny udostępni urządzenia do wytwarzania energii siłą własnych mięśni. Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zaprezentuje stanowiska edukacyjne: „Podpalamy pana Bartka – co to jest ciepło, skąd się bierze, i jak należy obchodzić się z ogniem?”; „Jak się miesza woda ciepła z zimną”? oraz „Układamy rurociąg”. Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w ciekawej prezentacji zdefiniuje zasady postępowania z odpadami, a wszyscy zainteresowani będą mogli uzyskać informacje na temat funkcjonowania Zintegrowanego Systemu Gospodarki Odpadami w Gminie Miejskiej Kraków. Na stanowisku Wodociągów Miasta Krakowa dzieciaki będą mogły zakręcić kołem fortuny i otrzymać eko-bidony na kranowiankę. Muzeum Inżynierii Miejskiej przywiezie urządzenia z Ogrodu Doświadczeń, specjalne stoisko edukacyjne przygotuje również TAURON Polska Energia. Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych, która zaprezentuje Mobilne Laboratorium „POLoNEs”. Policja przywiezie symulator dachowania i miernik czasu reakcji, refleksomierz oraz atrakcyjną wystawę motoryzacyjną w miniaturze, a Straż Miejska przygotuje stoisko profilaktyczne i konkurs dot. bezpieczeństwa – z nagrodami.

  Na parkingu od strony Parku Lotników Polskich stanie ekologiczny park maszyn, czyli pojazdy i urządzenia wykorzystywane przez miejskie spółki i jednostki w codziennej pracy, m.in. zamiatarki, polewaczki, śmieciarki, odkurzacze miejskie, pojazdy elektryczne, koparka ssąca, beczkowóz z wodą pitną, radiowozy, autobusy z taboru krakowskiego MPK. Co ciekawe, Wielka Lekcja Ekologii będzie zwieńczeniem wielkiej parady zabytkowych i współczesnych autobusów, które ruszą z Nowej Huty, następnie przejadą przez środek płyty Areny Głównej TAURON Areny Kraków, by na końcu zaparkować wzdłuż ul. Dąbskiej.

  Porozmawiajmy o innowacyjnych projektach

  We foyer TAURON Areny Kraków (wejście nr 3 od strony Parku Lotników Polskich) zaprezentowane zostaną różne rozwiązania proklimatyczne. O godz. 13:00 rozpocznie się rozmowa o innowacyjnych projektach, którą poprowadzą profesor Politechniki Krakowskiej w dyscyplinie inżynierii środowiska, górnictwa i energetyki Agnieszka Generowicz oraz Andrzej Łazęcki, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Krakowa. Wezmą w niej udział m.in. przedstawiciele jednostek miejskich i uczelni, które będą prezentować się w namiotach tematycznych. Szczegółowy program panelu naukowego dostępny jest TUTAJ.

  O godz. 16:00, w tym samym miejscu, zapraszamy na projekcję filmu „Use Less” („Mniej”) poruszającego  temat konsumpcjonizmu żywności i fastfashion czyli wszystko co negatywnie wpływa na klimat. Film jest laureatem kategorii Najlepszy Dokument festiwalu BNP Paribas Green Film Festival 2018. www.facebook.com/GreenFilmFestival

  Tego dnia zostaw samochód w garażu!

  Przez cały czas trwania wydarzenia przedstawiciele Street Parku będą przeprowadzać warsztaty z podstawy  jazdy na deskorolce. Rolki, rowery czy hulajnogi to alternatywna metoda poruszania się po mieście, znacznie przyjaźniejsza dla klimatu. Dlatego zachęcamy, by tego dnia zostawić samochód w garażu i przybyć do TAURON Areny Kraków w sposób bardziej #EKO! Dla tych, którzy jednak zdecydują się na podróż autem, przygotowaliśmy parking w cenie 8 PLN (opłata za jednorazowy wjazd).

  Warto spędzić tę wrześniową niedzielę w dobrym klimacie. Spotkanie będzie doskonałą okazją, aby zdobyć praktyczną wiedzę o tym, jak oszczędzać energię, zagospodarować przestrzeń wokół domu, założyć ogród deszczowy czy przygotować bombę nasienną. Serdecznie zapraszamy!

  Warto wiedzieć

  Przez cały dzień goście będą mogli korzystać z oferty gastronomicznej w strefie Arena Garden, która działa przy TAURON Arenie Kraków.

  Pełny program wydarzenia znajduje się na stronach: www.tauronarenakrakow.pl, www.klimat.krakow.pl i www.krakow.pl.

  Organizatorami wydarzenia są: Arena Kraków S.A. wraz z Urzędem Miasta Krakowa.

  Partnerami są: Krakowski Holding Komunalny S.A., Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A., Wodociągi Miasta Krakowa S.A., Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne S.A., Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o., Zarząd Zieleni Miejskiej; Klimat-Energia-Gospodarka Wodna; TAURON Polska Energia S.A., Muzeum Inżynierii Miejskiej, Straż Miejska Miasta Krakowa, Wydział Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie, Wydział Prewencji KWP w Krakowie, Fundacja Green Festival, Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych, Street Park, Meta Sp. z o.o. – Arena Garden.

  Patronat nad wydarzeniem objął Rektor Politechniki Krakowskiej.

  Plener

  Wynajmij przestrzeń na Twoje wydarzenie


  tel.: +48 739 455 600


  Skontaktuj się z Działem Sprzedaży!