All is Film Music: 10. FMF Gala Jubileuszowa

20 maja 2017 (sobota)

godz. 18:00

Otwarcie bram: 16:00

Zakończenie koncertu: godz. 21:00

Chór Pro Musica Mundi

Orkiestra Akademii Beethovenowskiej

Diego Navarro — dyrygent

ALL IS FILM MUSIC

„La La Land” Justina Hurwitza, „Gwiezdne wojny” Johna Williamsa, „Władca Pierścieni” Howarda Shore’a, „Marzyciel” Jana A.P. Kaczmarka, „Dom grozy” Abla Korzeniowskiego, „Incepcja” Hansa Zimmera, „Igrzyska śmierci” Jamesa Newtona Howarda, „Power Rangers” Briana Tylera – kultowe tematy światowego kina zabrzmią 20 maja 2017 roku w TAURON Arenie Kraków, podczas Gali Jubileuszowej FMF „All is Film Music”. W sobotni wieczór wręczymy także prestiżowe festiwalowe wyróżnienia – Nagrodę im. Wojciecha Kilara, statuetkę Ambasadora FMF oraz Young Talent Award.

Uroczysty koncert „All is Film Music” będzie głównym wydarzeniem 10. FMF, podsumowującym „wszystko to, co budowało naszą działalność przez lata” – zapowiada Robert Piaskowski, dyrektor artystyczny festiwalu. W repertuarze znajdą się suity filmowe największych mistrzów gatunku, skomponowane specjalnie na potrzeby FMF. Będą więc legendarne tematy muzyczne z kultowych filmów akcji, ale także najpopularniejsze ścieżki dźwiękowe z seriali telewizyjnych oraz gier video. Oscarowi goście Gali –  Howard Shore i Jan A.P. Kaczmarek – przypomną dawne wzruszenia związane z festiwalowymi wykonaniami ich muzyki filmowej. Suita z trylogii „Władca Pierścieni” zabierze słuchaczy w sentymentalną podróż do początków FMF w 2008 roku, kiedy po raz pierwszy usłyszeli ją na krakowskich Błoniach. Z kolei tematy z „Marzyciela” Jana A.P. Kaczmarka zaprowadzą nas do industrialnego wnętrza Hali Ocynowni ArcelorMittal, o której kompozytor mówił podczas 6. edycji festiwalu: „Gdy ją zobaczyłem, pomyślałem: tego nie da się nagłośnić! A jednak przyszli ludzie, włączono światła i okazało się, że atmosfera tego miejsca jest zjawiskowa. To wnętrze podkreśla nastrój, a ja hołduję muzyce, która ma charakter. Takiej, która definiuje emocje, zmienia znaczenia i stanowi w filmie trzecią siłę”.

Hity światowego kina

Kolejny gość sobotniego wieczoru – amerykański multiinstrumentalista Brian Tyler – zaprezentuje festiwalowej publiczności najświeższe kompozycje: główny temat z czwartej odsłony gry video „Assassin’s Creed: Black Flag” oraz suity z hitów światowego kina i telewizji, takich jak kasowy serial „Szybcy i wściekli”, kontynuacje przygód superbohaterów z komiksów Marvela „Iron Man III” i „Avengers: Czas Ultrona”, francusko-amerykański thriller „Iluzja” oraz słynne fantastyczne kino akcji „Wojownicze żółwie Ninja”. W dorobku Tylera znajduje się już blisko sto ścieżek dźwiękowych do produkcji kinowych, seriali i gier – najnowsza pochodzi z długo wyczekiwanego filmu s-f „Power Rangers”, którego premierę zaplanowano na 22 marca 2017 roku (w Polsce – na 24 marca 2017). Muzyka z tej produkcji zabrzmi premierowo podczas sobotniej Gali „All is Film Music” w TAURON Arenie Kraków.

W repertuarze uroczystego koncertu podsumowującego pierwszą dekadę FMF nie braknie legendarnych tematów ze światowych superprodukcji kina oraz telewizji. Będzie zatem suita z „Gwiezdnych wojen” Johna Williamsa, złożona z trzech myśli muzycznych wybranych z oryginalnej partytury: triumfalnego tematu tytułowego, słynnego „Marsza Imperatora” oraz zmysłowego nokturnu na flet (w wykonaniu amerykańskiej flecistki Sary Andon) towarzyszącego księżniczce Lei, zabrzmi także minimalistyczna „Incepcja” Hansa Zimmera, wzbogacona hipnotycznym dźwiękiem gitary elektrycznej (w tej roli polski multiinstrumentalista oraz kompozytor, przyjaciel festiwalu Aleksander Milwiw-Baron).

Najlepsze seriale

Dla miłośników seriali – mroczna muzyka z „Domu grozy” Abla Korzeniowskiego, przejmujące tematy z „Fargo” oraz „Długiej Nocy” Jeffa Russo (na perkusji zagra sam kompozytor), suita Seana Callery’ego z amerykańskich produkcji telewizyjnych „Homeland” i „24” (w interpretacji jazzbandu pod przewodnictwem autora ścieżki dźwiękowej), transowy „Belfer” polsko-bułgarskiego kompozytora Atanasa Valkova (uczestnika FMF Master Classes) oraz cykl fantasy „The Emerald City”, autorstwa Trevora Morrisa — gościa festiwalu i jurora obecnej edycji międzynarodowego konkursu o statuetkę Young Talent Award (zadaniem uczestników tegorocznych zmagań jest skomponowane muzyki na chór i orkiestrę symfoniczną do fragmentu tego serialu).

Polskie kino reprezentowane będzie także przez kryminał „Sługi Boże” Mariusza Gawrysia z nastrojową muzyką Macieja Zielińskiego. I wreszcie, w charakterze wisienki na torcie, nagrodzony sześcioma Oscarami 2017 „La La Land” Damiena Chazelle, z wyróżnioną przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej muzyką kalifornijskiego twórcy Justina Hurwitza. Wszystkie kompozycje usłyszymy w wykonaniu Orkiestry Akademii Beethovenowskiej i chóru Pro Musica Mundi – całość poprowadzi zdobywca tytułu Ambasadora FMF Diego Navarro oraz goście 10. FMF: Abel Korzeniowski, Jeff Russo i Trevor Morris.

Nagroda im. Wojciecha Kilara

Podczas Jubileuszowej Gali wręczymy także prestiżowe wyróżnienia FMF, przyznawane wybitnym, rozpoznawalnym i najbardziej kreatywnym twórcom i propagatorom muzyki filmowej na świecie. Nagrodę im. Wojciecha Kilara, ustanowioną przez prezydentów Krakowa i Katowic z myślą o kompozytorach, którzy – wzorem jej patrona – stoją na straży etosu i sztuki muzyczno-filmowej, odbierze kanadyjski twórca Howard Shore. Laureat Oscara za muzykę do „Władcy Pierścieni: Powrotu Króla” i „Władcy Pierścieni: Drużyny Pierścienia” Petera Jacksona otrzyma wyróżnienie w uznaniu zasług na polu światowej muzyki i kina, za wierność tradycyjnej formule kompozytorskiej, wszechstronność twórczą oraz głębokie rozumienie istoty filmowego dzieła. Nagroda im. Wojciecha Kilara przyznana zostanie już po raz trzeci; pierwszym jej zdobywcą był amerykański kompozytor Elliot Goldenthal, kolejnym – francuski twórca Alexandre Desplat.

Laureatów dwóch pozostałych wyróżnień poznamy w festiwalową sobotę. Tytuł Ambasadora FMF – przeznaczony dla przyjaciół naszego festiwalu, którzy oddają muzyce filmowej energię i serce oraz budują połączenia branżowe i rangę Festiwalu Muzyki Filmowej w kraju i na świecie – przyznamy już po raz czwarty. Z kolei konkurs dla młodych twórców muzyki filmowej będzie miał w tym roku swą piątą odsłonę – zdobywca statuetki Young Talent Award wyłoniony zostanie spośród dwudziestu uczestników FMF Master Classes, których prace zostaną wyróżnione przez międzynarodowe jury pracujące pod przewodnictwem prof. Daniela Carlina. Zwycięska suita zabrzmi podczas Gali Jubileuszowej FMF „All is Film Music”.

Warto wiedzieć

Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie rozpocznie się 17 maja i potrwa do 23 maja. Przez dwa dni – 20 i 21 maja FMF będzie gościł w TAURON Arenie Kraków.

Organizatorami Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie są: Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz RMF Classic.

All is Film Music: 10. FMF Gala Jubileuszowa odbędzie się w TAURON Arenie Kraków 20 maja (sobota). Koncert rozpocznie się o godz. 18:00, bramy zostaną otwarte o godz. 16:00. Zakończenie koncertu planowane jest na godz. 21:00.

Informacje o biletach: www.eventim.pl oraz w punktach informacji miejskiej InfoKraków (za wyjątkiem InfoKraków w Balicach).

W dniu wydarzenia kasa nr 1 (organizatora) będzie otwarta od godz. 14:00 , kasa nr 6 (VIP TAURON Areny Kraków)  od godz.  16:00.

Więcej informacji na www.fmf.fm

#ilovefmf

#allisfilmmusic

Catering podczas wydarzenia

Kawiarnia i ogródek przy Małej Hali

20 i 21 maja (sobota, niedziela), od godz. 13:00, zapraszamy do kawiarni i ogródka przy Małej Hali TAURON Areny Kraków (będą czynne do godziny po zakończeniu FMF-u). Kawiarnia znajduje się w górnej części Małej Hali, a ogródek tuż obok – między Małą Halą a wejściem nr 3 do TAURON Areny Kraków (od strony Parku Lotników Polskich). W ofercie kawiarni znajdują się m.in. aromatyczne kawy i herbaty oraz szeroki wachlarz deserów.

Restauracja dla gości FMF-u

20 i 21 maja wszyscy gości Festiwalu Muzyki Filmowej będą także mogli skorzystać z oferty restauracji zlokalizowanej na poziomie B (między sektorami B2 i B3). Osoby posiadające bilety na sektory na poziomie A i C aby dojść do restauracji, będą mogły skorzystać z klatek schodowych nr 4 i 7.

Cały czas czynne będą także punkty gastronomicznych zlokalizowanych na poziomie A i C.

Ofertę gastronomiczną w TAURON Arenie Kraków przygotowuje firma Arena Catering (www.arenacatering.pl).

Parking i szatnie

W TAURON Arenie Kraków dostępny jest parking w cenie 30 zł (samochody osobowe), 100 zł (autokary).

W TAURON Arenie Kraków w dniu wydarzenia czynna będzie szatnia (płatna 3 zł; przechowanie bagażu 10 zł).

Dojazd do TAURON Areny Kraków

Wszystkim uczestnikom wydarzenia przypominamy, że nasz obiekt jest bardzo dobrze skomunikowany z resztą miasta. Blisko TAURON Areny Kraków znajdują się zarówno przystanki tramwajowe jak i autobusowe.

Informacje o rozkładach jazdy komunikacji miejskiej są dostępne na stronie: www.rozklady.mpk.krakow.pl.

Informacje o możliwych utrudnieniach w ruchu są dostępne na stronie www.kmkrakow.pl.

W sąsiedztwie TAURON Areny Kraków znajdują się przystanki tramwajowe i autobusowe:

„TAURON Arena Kraków/ al. Pokoju NŻ”;

„TAURON Arena Kraków Wieczysta” (od strony ul. Mogilskiej/al. Jana Pawła II);

„TAURON Arena Kraków NŻ”.

Strefa VIP

Kontakt Strefy VIP TAURON

Areny Kraków


tel.: +48 733 376 080


Monika Wilk