FMF Gala Muzyki Filmowej: Animacje

FESTIWAL MUZYKI FILMOWEJ

Gala Muzyki Filmowej: Animacje

TAURON Arena Kraków

28 maja 2016 r., godz. 17:00

otwarcie bram: godz. 15:00

 

Koncert

Goście specjalni: John Powell, Harry Gregson-Williams, Heitor Pereira, Diego Navarro

FMF Young Talent Award

FMF Ambassador Award

Edyta Górniak — głos solo

Wioletta Chodowicz — sopran

Katarzyna Łaska — głos solo

Magdalena Wasylik — głos solo

Marcin Jajkiewicz — głos solo

Chór Polskiego Radia

Orkiestra Akademii Beethovenowskiej

Frank Strobel – dyrygent

Diego Navarro — dyrygent

W sobotę (28 maja) zapraszamy do TAURON Areny Kraków na  Galę Muzyki Filmowej: Animacje. Tym razem zaprezentowane zostaną ścieżki dźwiękowe z filmów animowanych takich jak: Jak wytresować smoka, Epoka lodowcowa 2: Odwilż, Shrek, Mrówka Z, Artur ratuje Gwiazdkę, Sinbad: Legenda siedmiu mórz, Strażnicy marzeń.

Historia animacji jest dłuższa niż historia samego filmu i sięga przełomu XIX i XX wieku. Pierwszy film animowany utrwalony na taśmie filmowej wyprodukowano w 1906 roku (Humorous Phases of Funny Faces), ale prawdziwy rozwój tego gatunku nastąpił w latach 30-tych wraz z założeniem wytwórni Walta Disneya oraz oddziałów animacji w takich wytwórniach jak Metro-Goldwyn-Mayer czy Warner Bros. Wśród studiów ważnych dla historii animacji nie można zapomnieć też o Hannie-Barberze (Scooby Doo, Miś Yogi), założonym przez Steve’a Jobsa PIXAR Animation Studios (pierwszy pełnometrażowy film w technice animacji komputerowej — Toy Story, obecnie Disney PIXAR), DreamWorks Pictures czy polskie wytwórnie Se-Ma-For z Łodzi (nagrodzone Oscarami Tango i Piotruś i Wilk, ale także Miś UszatekPrzygody Misia Colargola) oraz Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej (Bolek i LolekReksio).

Muzyka tworzy nastrój

W filmach animowanych muzyka pełni szczególnie ważną rolę. Nie tylko towarzyszy akcji, ale także uczestniczy w jej budowaniu, tworzy nastrój, nadaje postaciom charakter, często w znacznie większym stopniu niż w filmach fabularnych. Ścieżki dźwiękowe do filmów animowanych — zarówno pełnometrażowych, krótkometrażowych, jak i telewizyjnych i seriali — są często spektakularnymi dziełami symfoniczno-wokalnymi tworzonymi przez najwybitniejszych kompozytorów, m.in. Hansa Zimmera (Król lew, Madagascar, Książę Egiptu), Alan Silvestri (Ekspres polarny), Alexandre Desplat (Strażnicy marzeń), Alan Menken (Piękna i bestia, Mała syrenkaZaplątani) i wielu innych. Muzykę do animacji nagrywają najlepsze orkiestry i wybitni soliści, zarówno sceny klasycznej oraz musicalowej, jak i rozrywkowej.

Goście w Krakowie

Zaproszenie do Krakowa na Galę Muzyki Filmowej: Animacje przyjęli tacy giganci muzyki do animacji, jak John Powell (Jak wytresować smoka, Epoka lodowcowa 2: Odwilż, Kung Fu Panda) oraz Harry Gregson-Williams (Shrek, Opowieści z Narnii, Artur ratuje Gwiazdkę). Obydwaj kompozytorzy byli kiedyś członkami prestiżowej Remote Control Productions Hansa Zimmera i często ze sobą współpracują, czego efektem są ścieżki dźwiękowe do takich filmów jak Shrek, Uciekające kurczaki czy Mrówka Z. Muzyka do wszystkich trzech filmów zabrzmi podczas koncertu. Usłyszymy także suity z muzyką do obydwu części hitu DreamWorks Pictures Jak wytresować smoka oraz Epoka lodowcowa 2: Odwilż. Gregson-Williams przywiezie do Krakowa suity z takich filmów jak Sindbad: Legenda siedmiu mórz iArtur ratuje Gwiazdkę.

W Krakowie premierowo wykonana zostanie także suita z muzyką skomponowaną przez wieloletniego przyjaciela Festiwalu, Diego Navarro do animacji Paramount Picture —Odlotowa przygoda. W pracy nas soundtrackiem do Odlotowej przygody wspomagali Navarro dwaj laureaci FMF Young Talent Contest: Jan Sanejko i Matthijs Kieboom.

Muzyczny przebój Kolorowy wiatr z kultowej animacji Pocahontas wykona niekwestionowana gwiazda polskiej estrady, gość specjalny 9. FMF – Edyta Górniak.

Warto wiedzieć

9. edycja Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie organizowana przez Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe i RMF Classic odbędzie się w dniach 24-30 maja 2016 r. Dodatkowe informacje o wydarzeniu są dostępne na stronie: www.fmf.fm.

Informacje o biletach: www.fmf.fm.

W dniach 28-30 maja kasa nr 1 (Organizatora) będzie otwarta od godz. 12:00; kasa nr 6 (VIP TAURON Areny Kraków) od godz. 15:00.

Do dyspozycji gości będzie szatnia na poziomie A (płatna 2 zł).

Harmonogram koncertu

28 maja (sobota) – Gala Muzyki Filmowej – Animacje

Godz. 15:00 – otwarcie bram

Godz. 17:00 – rozpoczęcie koncertu

Godz. 18:30 – przerwa

Godz. 18:50 – koncert cz. 2

Godz. 20:00 – zakończenie koncertu

Parking: W TAURON Arenie Kraków dostępny jest parking w cenie 30 zł. 28 maja (sobota) będzie czynny od godz. 14:00.

Dojazd do TAURON Areny Kraków

Wszystkim uczestnikom wydarzenia przypominamy, że nasz obiekt jest bardzo dobrze skomunikowany z resztą miasta. Blisko TAURON Areny Kraków znajdują się zarówno przystanki tramwajowe jak i autobusowe.

Informacje o rozkładach jazdy komunikacji miejskiej są dostępne na stronie: www.rozklady.mpk.krakow.pl. Informacje o możliwych utrudnieniach w ruchu są dostępne na stronie www.zikit.krakow.pl i www.kmkrakow.pl.

W sąsiedztwie TAURON Areny Kraków znajdują się przystanki tramwajowe i autobusowe: „TAURON Arena Kraków/ al. Pokoju NŻ”;

„Wieczysta” (od strony ul. Mogilskiej/al. Jana Pawła II);

„TAURON Arena Kraków NŻ”.

Strefa VIP

Kontakt Strefy VIP TAURON

Areny Kraków


tel.: +48 733 376 080


Monika Wilk