Mistrzostwa Świata w piłce ręcznej mężczyzn12-22 stycznia 2023 roku

Mistrzostwa Świata w piłce ręcznej mężczyzn

12-22 stycznia 2023 roku

28. Mistrzostwa Świata Mężczyzn w piłce ręcznej odbędą się w Polsce i Szwecji w styczniu 2023 roku.  Jednym z Miast Gospodarzy będzie Kraków. 

Gospodarze mistrzostw świata mają prawo przydzielenia jednej drużyny do każdej grupy. Właśnie dlatego w fazie wstępnej Polacy i Niemcy zagrają w Katowicach, a Hiszpanie i Norwegowie – w Krakowie.

– Decyzję w sprawie drużyn, które wystąpią w TAURON Arenie Kraków, podjął trener Patryk Rombel. Chodziło o względy sportowe – wyjaśnia dyrektor MŚ 2023 Grzegorz Gutkowski. Polacy będą losowani do turnieju z drugiego koszyka. Hiszpanie mogą być jedną z dwóch rozstawionych ekip, która stawi czoła naszej drużynie w Krakowie.

W fazie wstępnej w TAURON Arenie Kraków rozegrane zostaną mecze grupy A i F.

***

Przygotowaniem do MŚ 2023 będą turnieje testowe. Jeden z nich – pod koniec grudnia 2022 roku – ugości TAURON Arena Kraków. Drogę do MŚ 2023 będą znaczyć także wydarzenia towarzyszące, popularyzujące sport wśród dzieci i młodzieży.

Mistrzostwa świata potrwają od 11 do 29 stycznia 2023 roku. Polacy rywalizację rozpoczną od rundy wstępnej w Katowicach. Nasza reprezentacja, w przypadku awansu, rundę główną rozegra w Krakowie. Gospodarzem turnieju o Puchar Prezydenta będzie Płock. Gdańsk ugości dwa ćwierćfinały oraz półfinał.

Ceny biletów na spotkania fazy wstępnej w Krakowie zaczynają się od 29 zł. Każda wejściówka obejmuje cały dzień meczowy. Bilety na rundę główną będzie można nabyć od 59 zł. Sprzedaż prowadzona jest na stronie eventim.pl.

Gospdarzami MŚ 2023 będą Katowice, Śląsk, Kraków, Małopolska, Płock i Gdańsk (w Polsce) oraz Goteborg, Malmo, Sztokholm, Kristianstad i Jonkoping (w Szwecji). Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej www.handball23.com.

Strefa VIP

Wynajmij lożę na pojedyncze wydarzenie


Weronika Plata

Strefa VIP

Najem długoterminowy


Marzena Sadowska

Kraków oraz Małopolska to kolejni gospodarze mistrzostw świata piłkarzy ręcznych, które w 2023 roku zorganizują Polska i Szwecja. Jednym z partnerów turnieju będzie Polska Organizacja Turystyczna.

W piątek, 26 listopada, odbyła się konferencja prasowa poświęcona 28. Mistrzostwom Świata Mężczyzn w piłce ręcznej 2023, w której udział wzięli Prezydent Krakowa – Jacek Majchrowski, Marszałek Województwa Małopolskiego – Witold Kozłowski, Prezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce – Henryk Szczepański oraz Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej  – Rafał Szlachta.

W trakcie uroczystości podpisano list intencyjny pomiędzy Gminą Miejską Kraków, Związkiem Piłki Ręcznej w Polsce, Województwem Małopolskim oraz Polską Organizacją Turystyczną w sprawie organizacji mistrzostw świata.

– W ostatnich latach Kraków był gospodarzem licznych wydarzeń rangi europejskiej i światowej: siatkarskich, kajakarskich czy piłkarskich. 28. Mistrzostwa Świata Mężczyzn to kolejna wspaniała okazja do promocji naszego miasta na arenie międzynarodowej. Jestem przekonany, że za sprawą turnieju znowu będziemy przeżywać wielkie sportowe święto z udziałem kibiców z całej Polski i z zagranicy – powiedział podczas konferencji prasowej Prezydent Krakowa – Jacek Majchrowski.

– Jest mi niezmiernie miło, że po raz kolejny do Krakowa zawita piłka ręczna na najwyższym poziomie. W 2016 roku TAURON Arena Kraków była bowiem miejscem rozegrania wszystkich grupowych spotkań reprezentacji Polski, a także meczu o 3. miejsce oraz finału Mistrzostw Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn 2016. Cieszę się więc, że do naszego miasta – mając w pamięci udaną współpracę w 2016 roku – wraca także piłka ręczna i to w najlepszym wydaniu, w postaci najważniejszej imprezy 2023 roku – dodał Jacek Majchrowski.

– Stawiamy na partnerów sprawdzonych w boju. Władze Krakowa i Małopolski to prawdziwi przyjaciele sportu i piłki ręcznej. Chcemy, aby nasz turniej był prawdziwym świętem szczypiorniaka i został zapamiętany na długo jako wyjątkowe wydarzenie. Liczymy nie tylko na wielkie emocje, ale także promocję sportu wśród dzieci i młodzieży – zapowiada prezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce – Henryk Szczepański.

Narodowym Dostawcą 28. Mistrzostw Świata Mężczyzn będzie Polska Organizacja Turystyczna (POT).

– To dla nas strategiczne partnerstwo, bo mamy wspólne cele. Każda wielka impreza sportowa to zarówno okazja do rywalizacji, jak i promocji kraju jako miejsca atrakcyjnego dla turystów – powiedział dyrektor turnieju Grzegorz Gutkowski.

W TAURON Arenie Kraków odbędzie się  21 z 61 meczów turnieju. Będą wśród nich występy Polaków w rundzie głównej.

– Awans naszej drużyny do tej fazy rozgrywek to cel podstawowy. Jesteśmy przekonani, że w drugiej połowie stycznia zobaczymy naszą reprezentację w Krakowie – dodał Henryk Szczepański.

Mistrzostwa świata będą miały po polskiej stronie sześciu gospodarzy, w tym cztery miasta: Kraków, Gdańsk, Katowice, Płock.