Preisner’S Music: 40-Lecie Pracy Artystycznej Zbigniewa Preisnera

5 października 2019 r. (sobota)

godz. 19:30 – otwarcie bram

godz. 21:00 –  I część koncertu Preisner’s Music

godz. 22:00 – przerwa

godz.  22:20 – II część koncertu Preisner’s Music

godz. 23:20 – planowana godzina zakończenia koncertu

UWAGA! Jak informuje organizator: osoby, które się spóźnią muszą się liczyć z tym, że wejdą na koncert dopiero w jego drugiej części!

Zbigniew Preisner – jeden z najwybitniejszych  współczesnych kompozytorów filmowych na świecie, twórca epokowych dzieł do produkcji Krzysztofa Kieślowskiego! czy Agnieszki Holland – specjalnym koncertem będzie świętował swój jubileusz 40-lecia pracy artystycznej. Zaproszenie do udziału w tym niezwykłym wydarzeniu przyjęli wspaniali muzycy z kraju i zagranicy, m.in. Lisa Gerrard, Teresa Salgueiro, Edyta Krzemień, Sinfonia Varsovia i Cracow Singers. Na scenie pojawią się także aktorzy Wrocławskiego Teatru Pantomimy, a gośćmi specjalnymi będą Jerzy Trela i Anja Rubik. Koncert odbędzie się 5 października 2019 roku w TAURON Arenie Kraków.

Zbigniew Preisner – wybitna osobowość świata kultury, podziwiany za poruszające kompozycje do filmów, które odniosły międzynarodowy sukces – w tym roku obchodzi jubileusz 40-lecia pracy artystycznej. Twórca dał się przekonać, żeby uczcić tę okazję specjalnym koncertem, podczas którego przedstawione zostaną najbardziej spektakularne kompozycje filmowe oraz nagrania płytowe z ostatnich czterech dekad. Z pewnością nie zabraknie utworów z takich produkcji jak: „Podwójne życie Weroniki”, „Europa, Europa”, „Tajemniczy ogród”, „Dekalog”, trylogia „Trzy kolory: Niebieski. Biały. Czerwony”, „Kiedy mężczyzna kocha kobietę”, „Skaza” i jeszcze wielu innych. Wśród niefilmowych kompozycji, na koncercie będzie można usłyszeć także fragmenty z albumów „Requiem dla mojego przyjaciela”, „Silence, Night and Dreams” czy „2016 Dokąd?”.

Najpiękniejszy zawód świata

Od końca lat 70-tych wykonuję najpiękniejszy zawód świata, zrozumiały wszędzie, który nie potrzebuje tłumacza. Miałem w życiu ogromne szczęście; najpierw poznałem Piotra Skrzyneckiego i występowałem w jego Piwnicy pod Baranami, tam znalazł mnie Krzysztof Kieślowski i przez 9 lat napisałem muzykę do jego 17 filmów. Te filmy głównie wypromowały moją muzykę. A potem koncerty, filmy i tak minęło 40 lat. Nie tak dawno przeczytałem o sobie w internecie „młody utalentowany kompozytor” – hahaha, a tymczasem 40 lat minęło jak jeden dzień. Do zobaczenia i usłyszenia w TAURON Arenie Kraków 5 październikamówi Zbigniew Preisner.

Do udziału w tym niezwykłym przedsięwzięciu Zbigniew Preisner zaprosił najwybitniejszych muzyków, podziwianych w kraju i zagranicą oraz współpracujących z kompozytorem od wielu lat. Jego utwory wykonają: Lisa Gerrard – australijska wokalistka i kompozytorka, zdobywczyni Złotych Globów i nominowana do Oscara za muzykę do filmu „Gladiator”, Teresa Salgueiro – portugalska sopranistka, śpiewająca u boku m.in. Jose Carrerasa, Edyta Krzemień – aktorka teatralno-filmowa i wokalistka o niezwykłym głosie, biorąca udział w wielu projektach muzycznych Preisnera. Na scenie artystom będzie towarzyszyć jedna z najlepszych europejskich orkiestr – Sinfonia Varsovia oraz zespół wokalny Cracow Singers, dla którego naturalne jest mierzenie się z najtrudniejszymi utworami wybitnych kompozytorów. Na scenie pojawią się także aktorzy Wrocławskiego Teatru Pantomimy. Gościem specjalnym będzie Jerzy Trela. Aktorowi powierzono rolę narratora wieczoru.

100 kompozycji do filmów

Zbigniew Preisner, mimo że nigdy nie skończył szkoły muzycznej, już w liceum tworzył pierwsze kompozycje. Przez 40 lat swej pracy artystycznej współpracował z wieloma uznanymi na całym świecie twórcami filmowymi. Należał do nich m.in.: Krzysztof Kieślowski. Ich wielka przyjaźń pozwoliła na wspólną realizację wybitnych dzieł polskiej filmografii, w której muzyka zawsze jest osobnym bohaterem – zapadająca głęboko w pamięć niemal od pierwszych taktów poruszająca i nigdy nie pozostawiająca słuchacza obojętnym. Kompozytor doskonale porozumiał się także z Agnieszką Holland, tworząc muzykę do kilku jej filmów.

W kinie światowym znany jest ze współpracy z takimi reżyserami, jak: John Irving, Luis Malle, Luis Mandoki, Thomas Vinterberg czy Hektor Babenco. Na swoim koncie Zbigniew Preisner ma w sumie niemal 100 kompozycji do filmów. Jest także członkiem Francuskiej Akademii Sztuki i Techniki Filmowej.

W 1994 roku zdobył Cesara za muzykę do filmu „Trzy kolory. Czerwony”. Statuetkę otrzymał też w 1995 roku za kompozycję do filmu Jeana Beckera „Elisa”. W 1997 roku zdobył Srebrnego Niedźwiedzia na Festiwalu Berlińskim za „Wyspę przy ulicy Ptasiej”. Trzykrotnie (w 1991, 1992, 1993) został uznany za Najwybitniejszego Kompozytora Muzyki Filmowej przez Stowarzyszenie Krytyków Filmowych w Los Angeles. Kilka razy był nominowany do Złotego Globu.

Wśród najlepszych

Dzisiaj stawia się go w jednym rzędzie z takimi osobistościami, jak Ennio Morricone, czy Hans Zimmer – największymi obecnie kompozytorami muzyki filmowej na świecie. Potwierdza to Lisa Gerrard: – Nie wiem, czy jest ktoś, do kogo mogłabym porównać Zbigniewa, a współpracowałam naprawdę w wielkimi kompozytorami. Myślę, że jego talent i poczucie harmonii mogę porównać tylko do jednej postaci – Ennio Morricone.

W czasie jubileuszowego występu Zbigniewa Preisnera zaprezentowany zostanie przekrój utworów z niezwykle bogatego dorobku kompozytora.

– Koncert będzie obfitował także w wiele zaskakujących momentów. Nie zamierzamy jednak wszystkiego zdradzać. Niech publiczność, która przybędzie 5 października do TAURON Areny Kraków sama przekona się o wyjątkowości tego wydarzenia. Zbigniew Preisner jest cenionym twórcą, czego dowodem są wyprzedane koncerty na całym świecie, m.in. w Paryżu, Szanghaju, Atenach czy Hajfie. Kompozytor należy też do niewielu polskich artystów, który wypełnia areny świata. Tym bardziej więc koncert z okazji jubileuszu – jak najbardziej mu się należy. Bardzo cieszę się, że będziemy mieć zaszczyt jego organizowania – mówi Janusz Stefański z agencji Prestige MJM.

Warto wiedzieć

Jubileuszowy koncert zatytułowany Preisner’s Music odbędzie się 5 października w TAURON Arenie Kraków. Koncert rozpocznie się o godz. 21:00. Bramy zostaną otwarte o godz. 19:30.

Wejścia do obiektu: nr 1 i 2.

Bilety: www.prestigemjm.com.

W dniu wydarzenia kasa nr 1 (organizatora) będzie czynna od godz. 14:00, kasa nr 6 (VIP TAURON Areny Kraków) od godz. 18:15

Organizatorem wydarzenia jest agencja Prestige MJM.

Czego nie można wnosić na koncert?

Do hali nie można wnosić: wszelkiego rodzaju broni, niebezpiecznych przedmiotów, parasoli z ostrymi zakończeniami, materiałów wybuchowych i pirotechnicznych, gazu pieprzowego, środków odurzających i substancji psychotropowych, płynów łatwopalnych, alkoholu, własnych artykułów spożywczych (w tym również napojów), sprzętu do rejestrowania dźwięku oraz video. Zabrania się także zabierania ze sobą wskaźników laserowych, latarek, wszelkiego rodzaju migających światełek, puszek, butelek, biżuterii z ćwieków, perfum, długich łańcuchów przy portfelach, paralizatorów, szklanych przedmiotów, banerów, instrumentów i urządzeń mechanicznych do wytwarzania nadmiernych dźwięków i hałasu, święcących bransoletek oraz pałeczek zawierających toksyczną substancję (m.in. glow sticks), a także innych przedmiotów, które w ocenie organizatora lub ochrony mogą powodować zagrożenie.

Aparaty fotograficzne

Zabrania się wnoszenia wszystkich aparatów fotograficznych, sprzętu rejestrującego audio-video oraz wszelkiego sprzętu elektronicznego (m.in. tabletów oraz kamerek Go-Pro), który w ocenie organizatora lub ochrony może utrudniać widoczność innym uczestnikom wydarzenia. Zabrania się wnoszenia również profesjonalnego sprzętu fotograficznego. W przypadku nierespektowania zasad, management artysty zastrzega sobie prawo do skonfiskowania wyżej wymienionych przedmiotów. Można wnosić jedynie telefony komórkowe oraz małych gabarytów powerbanki.

Gadżety

Podczas koncertu Preisner’s Music będzie można zakupić pamiątki związane z artystą. Stoisko będzie ulokowane vis à vis wejścia nr 1. Sprzedaż rozpocznie się wraz z otwarciem bram i będzie czynne do dwudziestu minut po koncercie. Za pamiątki zapłacimy zarówno gotówką, jak i kartą.
Zakupić będzie można płyty Zbigniewa Preisnera: w tym premierowe wydawnictwo „Melodies Of My Youth”, cały katalog płyt artysty, CD, płyty vinylowe oraz limitowaną ilość partytur z podpisem kompozytora oraz okolicznościowe wydawnictwo.

Restauracja i punkty gastronomiczne 

W dniu wydarzenia serdecznie zapraszamy do skorzystania z oferty restauracji na poziomie B (między sektorami B2 i B3); windy nr 4 i 7. Restauracja będzie czynna od otwarcia bram.

Podczas wydarzenia zapraszamy także do punktów gastronomicznych, w ofercie których są przekąski słone i słodkie, fast-food, napoje zimne, kawa i herbata.

W dniu wydarzenia, od godz. 17:00, czynna będzie również kawiarnia przy Małej Hali TAURON Areny Kraków oferująca m.in. przekąski oraz ciepłe i zimne napoje. Kawiarnia jest dostępna z poziomu promenady między wejściem nr 2 i 3.

Ofertę gastronomiczną przygotowuje firma Arena Catering.

Bankomat

Na terenie TAURON Areny Kraków znajduje się bankomat – znajduje się wewnątrz obiektu, na wprost wejście nr 1 (obok recepcji).

Szatnie

W dniu wydarzenia w obiekcie czynne będą szatnie na poziomie A. Szatnia jest płatna 4 złPłatność wyłącznie gotówką.

Parking

W TAURON Arenie Kraków dostępny jest parking w cenie 30 zł (samochody osobowe), 100 zł (autokary). Parking jest płatny gotówką przy wjeździe lub przez internet na stronie TAURON Areny Kraków. Ilość miejsc jest ograniczona.

Sprzedaż biletów przez internet kończy się ok. godziny przed rozpoczęciem wydarzenia.

W dniu wydarzenia parking będzie czynny od godz. 18:00.

Zalecamy wcześniejszy przyjazd w celu uniknięcia kolejek do wjazdu na parking przed rozpoczęciem koncertu.

Parking dla osób z wjazdówkami na parking VIP będzie czynny od otwarcia bram.

Dojazd do TAURON Areny Kraków komunikacją miejską

Osobom biorącym udział w wydarzeniu przypominamy, że nasz obiekt jest bardzo dobrze skomunikowany z resztą miasta. Blisko TAURON Areny Kraków znajdują się zarówno przystanki tramwajowe jak i autobusowe.

Informacje o rozkładach jazdy komunikacji miejskiej są dostępne na stronie: www.mpk.krakow.plInformacje o możliwych utrudnieniach są dostępne na stronie  www.kmkrakow.pl.

W sąsiedztwie TAURON Areny Kraków znajdują się przystanki tramwajowe i autobusowe:

„TAURON Arena Kraków/ al. Pokoju NŻ”;

„TAURON Arena Kraków Wieczysta” (od strony ul. Mogilskiej/al. Jana Pawła II);

„TAURON Arena Kraków NŻ”.

Wzmocnienie komunikacji po koncercie

W związku z odbywającym się w TAURON Arenie Kraków koncertem 5 października (sobota) Zarząd Dróg Miasta Krakowa skieruje w rejon TAURON Areny Kraków 4 dodatkowe rezerwowe tramwaje.

W razie potrzeby będą one wykorzystane na liniach, na których, po zakończeniu wydarzenia, obserwowane będzie zwiększone zainteresowanie pasażerów.

 

Strefa VIP

Kontakt Strefy VIP TAURON

Areny Kraków


tel.: +48 733 376 080


Monika Wilk