Uniwersytet Dzieci. Warsztaty: Jak zrozumieć się bez słów?
5 września 2020 r. (sobota)
Sala konferencyjna zachodnia (I połowa sali)
godz. 9:00, 10:20, 11:40, 13:00 i 14:20
Czas trwania: 60 minut.
Wejście nr 1 (od strony ul. Lema).
Wyobraźcie sobie świat, w którym nie dochodzą do Was żadne dźwięki. Nie słyszycie śpiewu ptaków, szumu rzeki, odgłosów miasta czy nawet szczekania psa. Nie możecie również usłyszeć tego, co chce Wam powiedzieć mama lub koleżanka z klasy. Co więcej – nie możecie również nic do nich powiedzieć, bo nie macie takiej umiejętności.
Czy w takiej sytuacji można się z kimś porozumieć? W jaki sposób opowiedzieć bez słów o swoich przeżyciach, emocjach lub codziennych sprawach jak np. niedawno obejrzany film? Osoby niesłyszące na co dzień żyją w świecie ciszy. Jak myślicie, w jaki sposób udaje im się komunikować z innymi?
Osoby niesłyszące używają tzw. języka migowego składającego się ze znaków wykonywanych za pomocą dłoni. Ten system znaków, które tworzą specyficzny rodzaj języka, pozwala osobom niesłyszącym odnaleźć się w otoczeniu. Chcecie dowiedzieć się, jak dokładnie on wygląda i czy za jego pomocą można „powiedzieć” wszystko?
Podczas warsztatów, poprzez pokazy z planszami, prezentacje multimedialne i różnorodne zabawy, będziecie mieli okazję zdobyć umiejętność niewerbalnego (bez użycia słów) przekazywania prostych informacji i przedstawienia się w języku migowym.
Dodatkowe informacje o programie oraz zasadach obowiązujących przy wejściu i podczas zajęć są dostępne na stronie: https://wsobote.uniwersytetdzieci.pl/zajecia/lekcja/9079/
Organizatorem warsztatów jest Fundacja Uniwersytet Dzieci.
W warsztatach mogą brać udział jedynie studenci Uniwersytetu Dzieci. Aby zostać jednym z nich można się zrekrutować przez stronę internetową: https://wsobote.uniwersytetdzieci.pl/rekrutacja.