Wiosenny Piknik Podróżników – odsłonięcie tablic w Alei Podróżników, Odkrywców i Zdobywców

KOLEJNI WIELCY PODRÓŻNICY I EKSPLORATORZY UHONOROWANI!

Uroczyste odsłonięcie tablic pamiątkowych i Wiosenny Piknik Podróżników

12 maja 2018 r. (sobota)

ul. Stanisława Lema (przy TAURON Arenie Kraków)

i Park Lotników Polskich

godz. 11:00-19:00 – piknik

godz. 12:00 – odsłonięcie tablic

Ludomir Mączka, Krzysztof Starnawski, Piotr Chmieliński, Mariusz Ziółkowski, Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, Ryszard Czajkowski, Olgierd Budrewicz i Ryszard Kapuściński – to kolejni polscy podróżnicy i eksploratorzy, którzy zostaną upamiętnieni w krakowskiej Alei Podróżników, Odkrywców i Zdobywców.

Uroczyste odsłonięcie tablic opisujących i upamiętniających ich osiągnięcia odbędzie się w sobotę (12 maja) o godz. 12:00 przy ul. Stanisława Lema (obok TAURON Areny Kraków). Tablice umieszczone zostaną przy dedykowanym każdemu z nich dębie – symbolu potęgi, sławy, szlachetności, nieugiętości i trwałości.

Grono uhonorowanych tworzą: Ludomir Mączka – autor najdłuższej trwającego rejsu jachtem, Krzysztof Starnawski – światowy rekordzista w nurkowaniu zamkniętym, Piotr Chmieliński – pierwszy w świecie człowiek, który kajakiem i pontonem przepłynął Amazonkę, Mariusz Ziółkowski – archeolog i etnohistoryk Inków, Krystyna Chojnowska-Liskiewicz – pierwsza kobieta, który samotnie opłynęła Ziemię, Ryszard Czajkowski – twórca podróżniczo-geograficznych filmów i programów telewizyjnych, Olgierd Budrewicz i Ryszard Kapuściński – autorzy bogatych zbiorów reportaży podróżniczych.

Promocja polskich osiągnięć

Kandydaci do Alei Podróżników wyłaniani są w plebiscycie radiowo-internetowym oraz przez Kapitułę Fundacji Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników, inicjatora przedsięwzięcia, którego celem jest promocja polskich osiągnięć eksploracyjnych. O wyborze decydują szczególne wyczyny podróżniczo-eksploratorskie nominowanego oraz jego wkład w rozpowszechnianie w świecie dobrego imienia polskiego podróżnika i zdobywcy. Wśród wyróżnionych w dębowym szpalerze podróżników znajdują się zatem alpiniści, żeglarze, kajakarze, dziennikarze, nurkowie, polarnicy etc.

W ubiegłorocznej, pierwszej, edycji Alei, posadzono 30 drzew dla 30 znamienitych podróżników. Wyróżnieni w ten sposób zostali: Henryk B. Arctowski, Kinga Baranowska, Krzysztof Baranowski, Michał P. Boym, Leszek Cichy, Anna Czerwińska, Wojciech Dąbrowski, Aleksander Doba, Ignacy Domeyko, Elżbieta Dzikowska, Arkady Fidler, Władysław Grodecki, Tony Halik, Marek Kamiński, Jerzy Kukuczka, Bronisław Malinowski, Ernest Malinowski, Kazimierz Nowak, Ferdynand Ossendowski, Bronisław Piłsudski, Benedykt Polak, Jan Potocki, Piotr Pustelnik, Wanda Rutkiewicz, Paweł E. Strzelecki, Leonid Teliga, Krzysztof Wielicki, Martyna Wojciechowska, Mariusz Zaruski, Andrzej Zawada.

Pora na piknik

Uroczystość odsłonięcia tablic w Alei Podróżników będzie stanowić jedną z atrakcji pikniku odbywającego się na terenie Parku Lotników Polskich. Uświetnią ją swoją obecnością uhonorowani w tym i ubiegłym roku podróżnicy, jak i inni polscy eksploratorzy, między innymi członkowie zimowej wyprawy na K2.

Piknik na terenie Parku Lotników Polskich rozpocznie się o godz. 11.00 i potrwa do godz. 19.00

W trakcie Pikniku zaplanowano m.in:

– spotkania i pokazy zaproszonych firm, instytucji oraz gości;

– spotkania autorskie – podpisywanie książek przez zaproszonych gości;

– wspólne zdjęcia z zaproszonymi gośćmi na specjalnie przygotowanej ściance tematycznej (Aleja Podróżników);

– prezentacja kolejnej edycji książki, opisującej sylwetki osób uhonorowanych w alei – Uniwersytet Pedagogiczny;

– pokazy ratownictwa GOPR + prezentacja sprzętu;

– pokazy pierwszej pomocy z użyciem Fantoma oraz defibrylatora ( Fundacja GOPR);

– pokazy wspinaczki z użyciem sztucznej ścianki pneumatycznej, wys. 8 m. Zajęcia dostępne dla publiczności;

– Questing – całodzienna gra rodzinna w oparciu o zadania przygotowane przez partnerów i wystawców – nagrody od partnerów Pikniku;

– zabawy sprawnościowe z nagrodami dla publiczności;

– prezentacja Małopolski na stoiskach partnerów z różnych rejonów Małopolski;

– występy na scenie (muzyczne, prezentacje regionalne oraz zaproszonych gości);

– pokazy multimedialne i prezentacje zaproszonych gości, biorących udział w odsłonie swoich tablic (sala konferencyjna TAURON Areny Kraków);

– koncert zespołu Muzykajaka.

Prowadzenie sceny głównej Pikniku, Maciej Sokołowski – dyrektor Festiwalu Górskiego w Lądku Zdroju.

Spotkania z gośćmi specjalnymi

W trakcie pikniku odbywać się będą spotkania z gośćmi specjalnymi m.in. Markiem Kamińskim przed jego wielką wyprawą do Azji.

W Sali Konferencyjnej Wschodniej (wejście nr 3, od strony Parku Lotników Polskich) odbędą się spotkania:

13.00 – Krzysztof Starnawski (płetwonurek, speleolog),

14.00 – Piotr Chmieliński (kajakarz, podróżnik),

15.00 – Ryszard Czajkowski (podróżnik),

16.00 – Mariusz Ziółkowski (archeolog) Prezes The Explorers Club oddział Polska.

Dodatkowe informacje o wydarzeniu są dostępne na stronie: https://klubpodroznikow.com/194-alejapodroznikow/2588-piknik-podroznikow.

www.alejapodroznikow.pl

 

Sale konferencyjne

Wynajmij przestrzeń na Twoje wydarzenie


tel.: +48 739 455 600Skontaktuj się z Działem Sprzedaży!