TAURON Arena Kraków podsumowuje rok 2023

7 lutego 2024

FINANSE, OCENA GOŚCI I ZNACZENIE EKONOMICZNE NAJWIĘKSZEJ HALI WIDOWISKOWO-SPORTOWEJ W POLSCE

730 tys. gości i blisko 420 wydarzeń wewnątrz i na zewnątrz TAURON Areny Kraków oraz dodatni wynik EBITDA wynoszący ponad 3,7 mln zł to liczby, które dowodzą, że największa hala widowiskowo-sportowa w Polsce ma za sobą kolejny udany rok. Ponownie przekonaliśmy się również jak ważny jest to obiekt dla gospodarki Krakowa.

O minionym roku oraz planach na nadchodzące miesiące mówili podczas środowej (7 lutego) konferencji prasowej w TAURON Arenie Kraków Andrzej Kulig, Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Społecznej i Komunalnej, Małgorzata Marcińska, Prezes Zarządu Areny Kraków S.A. oraz Jacek Gryzło, Wiceprezes Zarządu Areny Kraków S.A.

– TAURON Arena Kraków, która w tym roku świętuje swoje 10-lecie, to jeden z tych obiektów, które mają ogromny wpływ na wizerunek Krakowa i jego postrzeganie jako nowoczesnej i atrakcyjnej metropolii – mówi Andrzej Kulig, Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Społecznej i Komunalnej. – Arena ma też realny wpływ na gospodarkę miasta oraz funkcjonowanie krakowskich firm i przedsiębiorstw. Ma to ma to odzwierciedlenie w liczbach. Impakt ekonomiczy TAURON Areny Kraków w 2023 roku wyniósł 119 mln zł, natomiast impakt od początku funkcjonowania areny, czyli od 2014 roku, wyniósł 698 mln zł – dodaje Andrzej Kulig.

Arena i Kraków oczami gości

Arena Kraków S.A. już po raz piąty zleciła przeprowadzenie Badań satysfakcji klienta oraz znaczenia ekonomicznego największej hali sportowo-widowiskowej w Polsce. Zrealizowało je Centrum Badań Terenowych R. Meissner.

Według badań przeważająca część gości TAURON Areny Kraków to mieszkańcy Polski (95,45%). Goście z zagranicy stanowili 4,55% osób, a najpopularniejszymi krajami, z których pochodzili była Ukraina, Niemcy i Włochy. 65,47% badanych to osoby z Krakowa.

Zdecydowana większość uczestników wydarzeń oceniła swój pobyt w TAURON Arenie Kraków bardzo dobrze lub dobrze (88,47%). Podobnie oceniali organizację wydarzenia, na którym byli w TAURON Arenie Kraków (83,13%).

Goście spoza Krakowa spędzali w mieście najczęściej jeden lub dwa dni. Z usług hotelowych skorzystało 42,18% osób. Deklarowany przez gości wydatek na nocleg to średnio 614 zł. Z atrakcji, które oferuje miasto skorzystało 59,4% osób. Wśród atrakcji wymieniali najczęściej korzystanie z gastronomii, zwiedzanie i zakupy, Średnia kwota jaką badani przeznaczyli na dodatkowe atrakcje w Krakowie wyniosła 494 zł.

Większość przyjezdnych uczestników imprez (72,41%) dotarła do Krakowa transportem zbiorowym (autobus, pociąg, samolot). Aby dotrzeć do TAURON Areny Kraków również najczęściej wybierali transport zbiorowy – tramwaj lub autobus (74,52%). Podobnie wybierali mieszkańcy Krakowa (87,86%).

Zdecydowana większość przyjezdnych uczestników wydarzeń (84,7%) bardzo dobrze i dobrze ocenia swój pobyt w Krakowie, co oznacza, że taką opinię przekażą również swojej rodzinie i przyjaciołom.

Dodatkowe informacje na temat wyników badań są dostępne TUTAJ

Funkcje areny

W 2023 roku TAURON Arenę Kraków odwiedziło 730 tys. gości. Wewnątrz i na zewnątrz obiektu odbyło się blisko 420 wydarzeń, z tego blisko 180 imprez w Arenie Głównej, Małej Hali i salach konferencyjnych. Od otwarcia areny w 2014 roku odbyło się w niej ponad 2400 wydarzeń i odwiedziło ją 6 mln osób.

– Rok 2023 był kolejnym, który pokazał jak wiele funkcji może pełnić TAURON Arena Kraków. Bycie największą halą widowiskowo-sportową w Polsce i organizacja wydarzeń gromadzących kilkunastotysięczną publiczność to jedno, ale dla zespołu Areny ważne jest coś jeszcze. Udało nam się stworzyć miejsce lubiane i chętnie odwiedzane przez krakowian. Pokazują to badania, według których ponad 65% gości areny to właśnie mieszkańcy Krakowa – mówi Małgorzata Marcińska, Prezes Zarządu Areny Kraków S.A. – Dzięki bogatemu kalendarzowi imprez wewnątrz i na zewnątrz areny pokazaliśmy, że obiekt taki jak TAURON Arena Kraków może być dla mieszkańców miasta jednocześnie miejscem rozrywki, wielkich koncertów i imprez sportowych, ale też domem kultury, salą lekcyjną i gimnastyczną oraz najlepszą piknikową miejscówką w Krakowie – dodaje Małgorzata Marcińska.

Projekty dla mieszkańców

Mieszkańcom Krakowa dedykowane były takie projekty jak: Wielka Lekcja Ekologii, Święto Rodziny Krakowskiej oraz Arena Garden, w której organizowane były plenerowe koncerty, pokazy filmowe, warsztaty, animacje dla najmłodszych, pokazy, zajęcia sportowe i wiele innych atrakcji.

W 2023 roku Arena Kraków S.A po raz trzeci, realizowała projekt AreNa Lato. Jego celem było wzbogacenie oferty spędzania wolnego czasu podczas wakacji. W jego ramach odbyły się: Arena Lato Festiwal i OdLOTowa Arena. Zimą na krakowian przed areną czekało plenerowe lodowisko, a na parkingu podziemnym tory curlingowe. W grudniu pojawiła się też nowa atrakcja – Xplore Dome, czyli multimedialne widowisko, które można oglądać w specjalnych kopułach sferycznych przy TAURON Arenie Kraków.

Arena gwiazd

Jak na największą halę widowiskowo-sportową w Polsce przystało w 2023 roku obiekt gościł największe gwiazdy i zespoły muzyczne oraz imprezy sportowe. Wśród nich byli: Robbie Williams, Peter Gabriel, Sting, Björk, Def Leppard, Iron Maiden, Kiss, Depeche Mode, Deep Purple, Lady Pank i Kwiat Jabłoni. Po raz kolejny odbyły się Walentynki z Królami Disco, koncerty muzyki filmowej oraz wydarzenia rozrywkowe takie jak Polska Noc Kabaretowa, czy występy stand-uperów.

Na liście wydarzeń sportowych znalazły się: Mistrzostwa Świata w piłce ręcznej mężczyzn, TAURON Puchar Polski w siatkówce mężczyzn, XX Memoriał Huberta Jerzego Wagnera, Igrzyska Europejskie (szermierka), CAVALIADA Kraków, Mistrzostwa Świata Superenduro, Runmageddon, 9. Cracovia Półmaraton Królewski, Fame MMA, Wielki Finał Gomar Koszykarskiej Ligii Szkolnej oraz widowiskowy Hot Wheels Monster Truck.

Arena po raz kolejny okazała się też miejscem idealnym do organizacji targów i wydarzeń branżowych. W obiekcie odbyły się m.in. wydarzenie dla branży eventowej – Openminded Venue, Targi Pracy Jobicon, Targi Pracy i Przedsiębiorczości, kongres Herbalife Nutrition Europe, a także: Ryucon Festiwal Kultury Dalekowschodniej, targi States of Mind, Festiwal Azjatycki, Pura Vida Festival, Targi Ślubne, Targi Nieruchomości i Budowa Domu oraz Targi Snow Expo.

Słowo o finansach

Zadaniem Zespołu Areny Kraków S.A. jest maksymalne wykorzystanie możliwości obiektu, by ten na siebie zarabiał. Strategia zakłada więc wykorzystanie na ten cel każdego metra kwadratowego TAURON Areny Kraków. Spółka uzyskuje przychody m.in. z najmu Areny Głównej, Małej Hali, sal konferencyjnych, lóż, parkingów, foyer obiektu, szatni, gastronomii oraz sprzedaży przestrzeni reklamowych. Sytuacje, w których w jednym dniu równocześnie wynajmowanych jest kilka przestrzeni przez różnych organizatorów zdarzają się bardzo często.

Zysk operacyjny EBITDA za rok 2023, czyli wynik przed potrąceniem odsetek od kredytów, podatków i amortyzacji, wyniósł ponad 3,7 mln zł. Dodatni wynik spółka osiągała także w latach 2015-2019. Sytuacja zmieniła się w czasie pandemii COVID-19. W 2022 roku wróciliśmy na właściwe tory i wynik znów był dodatni. Jak widać podobnie było także w minionym 2023 roku – wyjaśnia Jacek Gryzło, Wiceprezes Zarządu Areny Kraków S.A.

Arena nagrodzona

W 2023 roku TAURON Arena Kraków zdobyła nagrodę TheStadiumBusiness Awards 2023 w kategorii: Sustainability & Community (Zrównoważony rozwój i społeczna odpowiedzialność), za projekt „Children’s Haven & Ukraine refugee support” (Dziecięca Przystań, strefa rejestracji dla uchodźców, strefa UNHCR), czyli stworzenie kompleksowego centrum wsparcia dla uchodźców z Ukrainy w TAURON Arenie Kraków. Nagrody TheStadiumBusiness Awards są jedynymi nagrodami, które doceniają całe spektrum osiągnięć i innowacji oraz liderów w globalnej branży zarządzania stadionami, arenami i obiektami sportowymi.

Co przed nami?

Wieloletnia współpraca z największymi agencjami koncertowymi i eventowymi, z klubami i organizacjami sportowymi, z organizatorami targów, konferencji, wydarzeń religijnych oraz polityka polegająca na maksymalnym wykorzystaniu możliwości obiektu i wszystkich przestrzeni, które się w nim znajdują przekładają się na bogaty kalendarz imprez odbywających się w TAURON Arenie Kraków. Tak samo będzie również w 2024 roku.

W kalendarzu imprez są koncerty zespołów i gwiazd takich jak: The Rose, Judas Priest, Thirty Seconds to Mars, Jonas Brothers, TOOL, Lenny Kravitz, Hauser, Andrea Bocelli oraz polskich artystów: sanah, Darii Zawiałow, Agnieszki Chylińskiej. Kibice sportowi zasiądą na trybunach m.in. podczas CAVALIADY Kraków, TAURON Pucharu Polski w siatkówce mężczyzn, show Freestyle Heroes i 10. Cracovia Półmaratonu Królewskiego.

Przez cały rok będziemy również spotykać się na wydarzeniach organizowanych z okazji 10-tych urodzin TAURON Areny Kraków, w tym m.in. na Koncercie Jubileuszowym „To Kraków tworzy metamorfozy”, który odbędzie się 5 kwietnia.